Skrajna skupina Islamska država izvaja genocid nad kristjani, Jazidi in šiitsko muslimansko manjšino na svojem ozemlju v Iraku in Siriji, je danes dejal ameriški državni sekretar John Kerry.
"IS sam priznava, da izvaja genocid, kar potrjujejo tudi njegova ideologija in delovanje," je dejal Kerry, ki je poudaril, da je IS odgovoren tudi za zločine proti človečnosti in etnično čiščenje proti tem in drugim verskim in etničnim manjšinam.
Dodal je, da so IS pregnali s 40 odstotkov ozemlja, ki ga je nekdaj nadziral v Iraku, in z 20 odstotkov ozemlja v Siriji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Priznal je, da ZDA in njene zaveznice niso uspele zbrati vseh dokazov o zločinih IA, so pa v zadnjih nekaj mesecih opravili pregled. Tako vedo, da so pripadniki IS avgusta 2014 ubili več sto Jazidov in da jih je bilo več deset tisoč ujetih na gori Sindžar ter da je bilo jasno, da bi jih brez posredovanja mučili.
V iraškem Mosulu in drugod so usmrtili kristjane samo zaradi njihove vere, je še poudaril Kerry in dodal, da kristjanke silijo v spolno suženjstvo.
Kurdi naredili korak k popolni avtonomiji
Sirski Kurdi in njihovi zavezniki so danes podprli načrt za vzpostavitev federalne uprave na severu Sirije, je sporočil visoki predstavnik tamkajšnjih Kurdov Idris Nasan. Gre za korak k popolni avtonomiji Kurdov v regiji, kar bo zagotovo zelo razburilo sosednjo Turčijo. Načrt sta sicer že zavrnila tako sirski režim kot opozicija.
Nasan je sporočil, da so načrt o federalizaciji območja podprli na današnji konferenci v pokrajini Hasake na severovzhodu Sirije. Konference se je udeležilo kakih 200 delegatov iz različnih etničnih in verskih skupin, ki predstavljajo glavnino kurdske skupnosti v Siriji in njihovih zaveznikov. Več podrobnosti o tem načrtu ni znanih.
Federalni sistem naj bi veljal predvsem na območju treh enklav na severu Sirije na meji s Turčijo, kjer je kurdska Stranka demokratične unije (PYD) že konec leta 2013 razglasila avtonomijo. Gre za območja kantonov Kobane in Efrin v pokrajini Alep ter za kraj Džazira v pokrajini Hasake.
Območja okoli mest Kobane in Džazira na vzhodu in v osrednjem delu severa Sirije so že fizično povezali, potem ko so od tam pregnali borce skrajne skupine Islamska država. Efrin pa zaenkrat ostaja enklava, čeprav se tudi od tam sile IS že počasi, a vztrajno umikajo.
Načrtom Kurdov nasprotujeta tako sirski režim kot opozicija
Načrti kurdske PYD, ki sicer ne sodeluje na mirovnih pogovorih med sirsko vlado in opozicijskimi skupinami v Ženevi, so že naleteli na nasprotovanje. Zavrnili so jih tako s strani režima predsednika Bašarja al Asada kot tudi s strani opozicije.
Današnja deklaracija Kurdov "nima nobene pravne osnove" in je brez pomena, je za sirsko tiskovno agencijo Sana povedal visok predstavnik sirskega zunanjega ministrstva. V opozicijski Nacionalni koaliciji pa so menili, da gre za "poskus vzpostavljanja entitet, regij oz. administracij, ki uzurpira voljo sirskega ljudstva".
Rusija naj bi umik večine sil iz Sirije končala v nekaj dneh
Rusija bo umik glavnine svojih vojaških sil iz Sirije končala pred koncem tedna, je v danes objavljenem intervjuju nakazal poveljnik ruskega letalstva Viktor Bondarev. Moskva je sicer svoje sile in vojaško opremo iz Sirije začela umikati v torek, da bi spodbudila iskanje politične rešitve sirskega konflikta.
"Menim, da bo zadeva končana hitro in v roku, ki sta ga določila predsednik in obrambni minister. V dveh ali treh dneh bo naloga opravljena," je Bondarev dejal v danes objavljenem intervjuju za ruski časnik Komsomolska Pravda.
Ruska vojaška letala se iz Sirije v Rusijo vračajo od torka, potem ko je dan prej Putin presenetljivo zaukazal umik večine ruskih sil iz nemirne bližnjevzhodne države. Rusija bo v Siriji sicer obdržala letalsko oporišče pri Latakiji in pomorsko oporišče v Tartusu ter bo nadaljevala z napadi na teroriste.
Za zdaj ni povsem jasno, koliko sil točno naj bi Rusija ohranila na sirskih tleh. Po besedah Bondareva bo skupaj z bojnimi letali umaknila tudi helikopterje, ki jih bo naložila na tovorna letala.
Bondarev je še dejal, da bo od 500 do 700 ljudi, ki so sodelovali v ruskih zračnih napadih v Siriji v podporo vladi v Damasku, prejelo odlikovanja.
Putin: Rusija lahko že v urah znova okrepi prisotnost v Siriji
Rusija lahko svojo vojaško prisotnost v Siriji znova okrepi že samo v "nekaj urah", če bi se to izkazalo za potrebno, je danes posvaril ruski predsednik Vladimir Putin in sprte strani v sirskem konfliktu pozval, naj spoštujejo prekinitev ognja. To je Putin sporočil, medtem ko je ruskim vojakom, ki so se vrnili iz Sirije, izročil visoka odlikovanja.
"Če bo potrebno, lahko Rusija dobesedno v nekaj urah okrepi svojo prisotnost v regiji na raven, ki jo terja razvoj dogodkov, in uporabi celoten arzenal možnosti, ki ga imamo na razpolago," je dejal Putin.
Obenem je sicer dodal, da si tega ne želijo, saj da vojaška eskalacija ni njihova izbira. "In zato polagamo upe v zdravo pamet vseh strani, v zavezo mirovnemu procesu tako s strani sirskih oblasti kot opozicije."
Na tej slovesnosti je Putin med drugim še zatrdil, da z umikom nikakor ne pušča na cedilu svojega zaveznika Bašarja al Asada, saj da bo Rusija njegov režim še naprej vojaško in drugače podpirala.
V Siriji Rusi med drugim puščajo napreden protiletalski obrambni sistem S-400, ki bo, kot je opozoril, sestrelil "vsako tarčo", ki jo bodo zaznali kot grožnjo.
Asada je tudi pohvalil, saj da ga odlikujejo "zadržanost", "iskrena želja doseči mir" ter "pripravljenost na kompromis in dialog". Izrazil je prepričanje, da bodo "patriotske sile" v boju proti džihadistom že kmalu beležile nove zmage.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.