Sirski dezerterji so po navedbah sirske opozicije danes ponoči napadli vojaške objekte v bližini glavnega mesta Damask. Pri tem naj bi umrlo šest pripadnikov sirske vojske, več kot 20 pa naj bi jih bilo ranjenih.
Tudi sirski aktivisti v libanonskem Bejrutu so sporočili, da so dezerterji s protitankovskimi raketami obstreljevali stavbo letalske tajne službe v kraju Harasta, prišlo pa naj bi tudi do streljanja s pripadniki vojske režima sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Letalska tajna služba je ena od najbolj osovraženih državnih agencij, ki je od začetka vstaje pomagala zatirati proteste proti al Asadovem režimu. Napadena vojaška baza je tudi relativno blizu glavnega mesta, v katerem je bilo doslej dokaj mirno.
Svobodno sirsko armado so poleti ustanovili prebežniki iz sirske vojske, sredi oktobra pa naj bi štela 15.000 mož, poroča BBC. Njen namen je sirskemu ljudstvu pomagati strmoglaviti vlado in ''ustaviti neodgovoren vojaški stroj, ki ščiti režim''.
November je najbolj krvav mesec doslej
November je bil doslej najbolj krvav mesec v osem mesecev trajajočem uporu zoper vladavino Bašarja al Asada, saj je umrlo več kot 300 ljudi. Sirijo je sicer iz svojih vrst začasno izključila tudi Arabska liga.
Sirsko vodstvo namreč ni spoštovalo zavez o končanju nasilja nad protivladnimi protestniki, kar se mu bo še maščevalo, opozarja turški zunanji minister Ahmet Davatoglu. ''Sirski režim ni spoštoval obljub, ki jih je dal po resoluciji 2. novembra,'' je dejal na srečanju z arabskimi zunanjimi ministri in pri tem spomnil na načrt Arabske lige, s katerim je ta poskušala ustaviti prelivanje krvi. ''Sirsko vodstvo bo za to plačalo visoko ceno,'' je dodal Davatoglu.
Arabska liga grozi z gospodarskimi ukrepi
Arabska liga je sirskemu režimu postavila tridnevni rok za ustavitev nasilja proti civilnemu prebivalstvu, v nasprotnem primeru pa mu je zagrozila z gospodarskimi sankcijami, je danes po zasedanju Arabske lige v Rabatu sporočil katarski premier Šejk Hamad bin Džasem al Tani.
"Če Damask ne bo pristal na sodelovanje z ligo, bodo proti Siriji sprejete sankcije," je bil po srečanju v Maroku jasen katarski premier. Dodal je, da arabske države mineva potrpljenje z režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada. "Ne želim govoriti o zadnji možnosti, da Damask ne bo mislil, da je dobil ultimat, vendar smo skoraj pri koncu," je še dejal al Tani.
Države članice Arabske lige in Turčija so pred tem v Rabatu izrazile zaskrbljenost nad zadnjimi izbruhi nasilja v Siriji in pozvale k sprejetju nujnih ukrepov za zaščito civilnega prebivalstva. Po podatkih ZN je bilo od marca v krvavem nasilju ob protirežimskih protestih ubitih že več kot 3500 ljudi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.