Po včerajšnjem krvavem dnevu v Siriji je po najnovejših informacijah, ki so jih medijem posredovali aktivisti, umrlo 36 ljudi. Po demonstracijah v mestu Marat al Numan, kjer sta se dva od vojakov uprla temu, da bi s streli razganjala množico, so demonstrante začeli kositi streli iz vojaških helikopterjev.
Številni prebivalci zapuščajo območja države, kjer potekajo spopadi, in bežijo proti Turčiji. V Turčiji naj bi si zatočišče poiskalo že več kot 4000 ljudi, večinoma pa gre za ženske in otroke. Civilisti bežijo predvsem iz mesta Džisr al Šugur in okoliških vasi na severu Sirije, kjer je vojska včeraj začela obsežno vojaško operacijo s 30.000 vojaki.
Vojska naj bi se vojaške operacije v mestu Džisr al Šugur domnevno lotila zaradi upora vojakov, ki niso hoteli streljati na protestnike. Neimenovani 40-letni prebivalec mesta je novinarjem agencije Reuters po telefonu povedal o spopadih med vojaki. ''Nekateri pripadniki varnostnih sil so pobegnili, nekaj vojakov pa se je uprlo ukazom nadrejenih. Streljali so drug na drugega.''
Do napetosti v vojski na severozahodu Sirije prihaja tudi zato, ker vojska odraža strukturu sirskega režima. Večina navadnih vojakov je sunitov, medtem ko je poveljniška struktura v rokah manjšinskih alavitov, veje šiitskega islama, ki ji pripada tudi predsednik Bašar al Asad. Sirska vojska je sporočila, da je bilo v preteklem tednu ubitih 120 vojakov.
Višji turški diplomat pravi, da je v državo vstopilo 4300 Sirijcev in da je Turčija pripravljena na prihod večjega števila beguncev. ''Turčija je v preteklosti sprejela veliko število gostov in ljudi, ki so se vanjo zatekli v časih najhujše stiske,'' je dejal podsekretar turškega zunanjega ministrstva Halit Čevik.
Ban Ki Mun ne more priklicati Al Asada
Ob tem so se oglasile ZDA, ki so ostro obsodile, kot same pravijo, nezaslišano uporabo nasilja proti protestnikom. Predstavnik Bele hiše Jay Carney je vnovič pozval sirske varnostne sile, naj ustavijo aktivnosti. ZDA so namreč prepričane, da sirske oblasti državo vodijo po nevarni poti. Pozvale so k takojšnjemu prenehanju brutalnosti in nasilja. Ob tem so sporočile, da stojijo ob tistih prebivalcih Sirije, ki zahtevajo dostojanstvo in prehod v demokracijo, ki si jo zaslužijo.
Nestrinjanje z dogajanjem v Siriji pa je izrazil tudi sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun. Ta je uporabo vojaške moči nad civilnim prebivalstvom označil za nesprejemljivo. Predstavnik sekretarja je sporočil, da Ban Ki Mun želi govoriti s sirskim predsednikom, a da je Bašarja al Asada že več dni za sekretarja ZN nedosegljiv.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.