Človekoljubne organizacije in prebivalci na drugi strani trdijo, da so ti ljudje umrli ob zatrtju upora v policiji, potem ko policisti niso želeli streljati na protestnike. ''Ko se je zgodil pokol v Džisr al Šugurju se je vojska razdelila in se začela bojevati med seboj, krivdo pa prevalila na nas,'' je turški televiziji NTV dejala ena od begunk. Pobegli prebivalci mesta pravijo, da vojski poveljuje predsednikov brat Maher al Asad.
Basar, ki je med približevanjem vojske pobegnil v 20 kilometrov oddaljeno Turčijo, je novinarjem pokazal fotografije na mobilnem telefonu. Na eni je bil mrtev mlad moški, ustreljen v nogo z veliko istopno rano v trebuhu, na drugi pa še en mladenič ustreljen v glavo. Po Basarjevih besedah so mladeniča na obrobju Džisr al Šugura ubili vojaki pod poveljstvom Mahera.
''Malo ljudi je ostalo. Sam sem z motorjem po makadamu pobegnil v hribe,'' je Basar dejal novinarjem. Dodal je, da so vojaške enote požgale žitna polja v treh vaseh v okolici mesta. Tudi drugi begunci poročajo o pobijanju krav in ovac ter požiganju posevkov v okolici Džisr al Šugura.
ZDA in EU pozivata k omogočenju dostopa mednarodnim človekoljubnim organizacijam
Bela hiša je pozvala Damask k ustavitvi ofenzive na severu države in da med "človekoljubno krizo" dovoli takojšen prihod Mednarodnemu odboru Rdečega križa. Podoben poziv je na sirske oblasti naslovila tudi visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton. Pozvala jih je, naj dovolijo dostop mednarodnim humanitarnim organizacijam in izrazila zaskrbljenost zaradi poglabljanja humanitarne krize.
Britanski zunanji minister William Hague pa je danes poudaril, da mora Varnostni svet ZN izraziti "jasno stališče" do razmer v Siriji s sprejemom resolucije z obsodbo nasilja vladnih sil. Za Sky News je dejal, da so možnosti sprejema resolucije zelo majhne zaradi nasprotovanja Libanona, zaveznice Sirije. Do resolucije sta sicer zadržani tudi stalni članici VS ZN Rusija in Kitajska, pa tudi nestalne članice Južnoafriška republika, Brazilija in Indija. Pogovori o resoluciji se sicer nadaljujejo tudi ta konec tedna.
Po oceni Haguea je tudi skrajni čas, da sirski predsednik Bašar al Asad pristane na pogovor z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom. Po virih ZN Asad namreč ne želi odgovarjati na telefonske klice Bana, ki je njegov glasen kritik od začetka protirežimskih protestov v Siriji marca letos, ki so doslej zahtevali najmanj 1100 življenj.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.