Sirska vlada je protirežimske upornike obtožila, da nad civilisti v sirski prestolnici Damask in največjem mestu države Alep izvajajo "grozovite zločine". Iz sirskega zunanjega ministrstva so sporočili, da uporniki civiliste uporabljajo kot živi ščit in ubijejo vsakogar, ki ne podpira njihovih zločinov.
Po navedbah sirskega zunanjega ministrstva se je v Alepu zbralo veliko plačancev, ki so v Sirijo prišli s pomočjo Turčije. Sirska vlada obtožuje Turčijo, Katar in Savdsko Arabijo, da oborožuje upornike, ki se borijo proti sirski vojski. Sirska vlada je še sporočila, da je znova prevzela nadzor nad nekaterimi predeli Damaska in zdaj poskuša največje sirsko mesto mesto Alep "očistiti upornikov".
Po poročanju iranske televizije Press TV pa Savdska Arabija izvaja pritisk na Jordanijo, naj se priključi protisirski koaliciji in prekine s finančno podporo Siriji. Jordanija ne želi podpreti opozicijskih skupin, ki se borijo proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Sicer iz Alepa poročajo o novih spopadih in napadih helikopterjev sirskega režima. Državna televizija je poročala, da je sirska vojska "terorističnim skupinam" prizadela velike izgube, in trdila, da je vlada zmagala v Homsu. V ponedeljek naj bi tako režimski vojaki zavzeli Alah al Din, četrt v mestu Alep, kjer so bili uporniki.
Opozicija in poveljniki upornikov pa zanikajo trditve, da naj bi sirske sile zavzele ta del mesta. Sporočili so, da jih al Asadovi vojaki še vedno močno obstreljujejo in da napadajo tudi s helikopterji.
Kljub temu da so vojaki sirskega režima bolje oboroženi, so uporniki odločeni, da bodo uspeli prodreti v središče Alepa. "Nimamo ciljev za prihajajoče mesece. Imamo cilje za prihodnje dni. Če bo bog tako hotel, bo že čez nekaj dni Alep osvobojen," je dejal poveljnik upornikov Abdel Jabar al Oqaidi.
Uporniki so si zadali, da bodo zavzeli četrt za četrtjo, dokler ne bodo nadzorovali vsega mesta. "Vsako območje bomo najprej zavarovali in potem bomo šli nad naslednjo četrt, pritiskali bomo, dokler ne pridemo v središče mesta," je povedal al Oqaidi in dodal, da bodo tako osvobodili Alepo in vojaške, strateške točke v mestu. "Režim izgublja na moči. Lahko nas bombardirajo od daleč, s tanki in helikopterji, a med njimi je morala nizka", je še dejal.
Medtem so iz visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) sporočili, da ne morejo doseči vseh 200.000 ljudi, ki zaradi spopadov bežijo iz Alepa. Predstavnica UNHCR Melissa Fleming je danes dejala, da več tisoč prebivalcev mesta zatočišče išče v šolah in mošejah.
V Turčiji pa je že več kot 44.000 sirskih beguncev v devetih begunskih taboriščih ob turški meji s Sirijo, so danes sporočile turške oblasti. 320 se jih zdravi v bolnišnicah.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.