Zunanji ministri držav skupine prijateljic Sirije so na konferenci v Dohi v Katarju razpravljali o načinih ukrepanja v Siriji, potem ko so tamkajšnji uporniki prejeli pošiljke novega orožja. Ob koncu srečanja so sprejeli sklepno izjavo, v kateri so se zavezali k nujni pomoči upornikom v boju proti sirskemu režimu.
Ministri so se strinjali, da bodo "z vsem potrebnim materialom in opremo" pomagali opoziciji, vsaka država pa bo to storila na svoj način z namenom, da se končajo nasilni napadi sirskega režima in njegovih zaveznikov ter zaščiti sirski narod.
Dogovorili se se tudi, da bo "vsa vojaška podpora posameznih držav potekala prek vodstva sirskega vrhovnega vojaškega sveta". Zavzeli so se tudi, da je potrebno preprečiti, da bi na sirsko ozemlje prihajale vojske ali borci iz tujine, ki podpirajo sirski režim, pri tem pa so imeli v mislih predvsem šiitsko libanonsko gibanje Hezbolah.
Ameriški državni sekretar John Kerry je pred tem dejal, da bodo zavezniki sirske opozicije stopnjevali vojaško in drugo pomoč upornikom v boju proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. Sile slednjega so nedavno znova zavzele nekatera ključna območja.
Po Kerryjevih besedah ZDA ostajajo zavezane načrtom o miru, ki vključuje konferenco v Ženevi in prehodno vlado, ki bi jo oblikovala tako Asad kot opozicija.
Uporabniki potrebujejo večjo podporo, da bi lahko prišli v Ženevo in da bi uspeli odgovoriti na neenake možnosti v boju zoper vladne sile, je ocenil ameriški državni sekretar. "ZDA in druge tukaj zbrane države, vsaka na svoj način, bodo povečale in razširile spekter pomoči politični in vojaški sirski opoziciji," je bil jasen Kerry. Ob tem je Kerry Asada obtožil, da je konflikt zaradi podpore Irana in libanonskega gibanja Hezbolah naredil mednarodnega. "Zanesljivo civilno vodenje ter močnejša in učinkovitejša oborožitev bosta opoziciji omogočila, da se bo lažje zoperstavila iniciativi al Asada," je še dejal ameriški državni sekretar.
Katarski premier, šejk Hamad bin Džasim al Thani je pozval zbrane države, naj z orožjem pomagajo sirskim upornikom vzpostaviti ravnovesje v bojih, saj bi po njegovem prepričanju to lahko pripomoglo k miru. "Miren konec ne bo možen, dokler se ne vzpostavi ravnovesje na bojišču, saj bo le tako moč prisiliti režim, da sede k pogovorom," je dejal al Thani.
Britanski zunanji minister William Hague je še pred začetkom pogovorov dejal, da britanska vlada ni sprejela nobene odločitve o vojaški pomoči sirskim upornikom. "Odgovor na pereče vprašanje, ali naj sirski opoziciji zagotovimo kakršno koli vojaško pomoč, ostaja enak: O tem nismo sprejeli nobene odločitve," je dejal Hague.
Po besedah francoskega zunanjega ministra Laurenta Fabiusa bodo zunanji ministri na sestanku uskladili koordinacijo pomoči Siriji. Med obravnavanimi temami bo tudi skupni predlog Rusije in ZDA o mirovni konferenci o Siriji, ki naj bi potekala v Ženevi.
Predstavniki Svobodne sirske vojske, osrednje skupine sirskih upornikov, so pred začetkom pogovorov v Katarju sporočili, da imajo novo orožje, ki bi lahko pomenilo zasuk v 27-mesečni državljanski vojni.
ZN ne vedo, kdo uporablja kemično orožje, ZDA pa vseeno urijo upornike
Ameriški predsednik Barack Obama se je pred kratkim odločil, da bodo ZDA oborožile upornike v Siriji, saj so ZDA prepričane, da je režim predsednika Bašarja al Asada v bojih uporabljal kemično orožje. ZDA so dokaze o tem poslale ZN.
A vodja preiskovalne komisije ZN o človekovih pravicah v Siriji Paulo Pinheiro je povedal, da ekipa strokovnjakov ZN ne more potrditi, kdo je v Siriji uporabljal kemično orožje. Glede dokazov ZDA pa Pinheiro ni želel povedati, ali jim verjame ali ne.
Pinheiro je dejal, da bi morali strokovnjaki ZN dobiti dostop do krajev v Siriji, kjer so to orožje uporabili, vendar ne dobijo dovoljenja vlade v Damasku. Komisija ZN je dobila veliko obtožb o uporabi kemičnega orožja s strani upornikov in vlade, vendar je več obtožb na račun vlade. Zelo jih skrbi, kdo vse je imel te stvari v rokah.
Pinheiro meni, da vojne v Siriji, ki traja že več kot dve leti in je zahtevala 93.000 življenj, ne bo rešilo orožje, ampak povečan diplomatski pritisk. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pa je zelo hladno sprejel trditve ZDA o uporabi kemičnega orožja v Siriji in odločitev o pomoči upornikom z orožjem.
Ne glede na to, ZDA že počnejo to, o čemer je govoril Obama. Los Angeles Times je v petek poročal, da obveščevalna služba Cia in posebne enote ameriške vojske že urijo sirske upornike. Urjenje poteka preko tečajev za borce, ki trajajo dva tedna. V tem času se naučijo osnov uporabe protitankovskega in protiletalskega orožja. Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney tudi v petek ni želel povedati, kakšno orožje bodo ZDA dale upornikom.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.