Sirski uporniki so začeli z evakuacijo zadnjega območja, ki ga nadzorujejo v mestu Homs, kar je del dogovora o prekinitvi ognja, ki so ga dosegli z vlado, je sporočila nadzorna skupina. Dogovor pomeni, da se mesto vrne pod nadzor vlade, navaja BBC.
Uporniki se bodo zdaj odpravili na območje Idliba, ki je še v njihovih rokah. Prvi avtobusi so iz mesta že odpeljali, od tam naj bi odšlo okoli 800 ljudi, tako vojakov kot civilistov. V zameno naj bi vlada izpustila okoli 35 opozicijskih upornikov.
V skladu z dogovorom bo okoli 2000 upornikov z družinami do konca januarja zapustilo četrt Vaer v Homsu. Danes naj bi evakuirali kakih 700 ljudi, med njimi 400 žensk in otrok ter 300 borcev, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal pokrajinski guverner Talal Barazi.
V omenjeni četrti trenutno živi okoli 75.000 ljudi, pred vojno jih je bilo 300.000, pod nadzorom pa so jo doslej imeli borci iz skupaj 45 uporniških in islamističnih skupin, pa tudi sirske veje Al Kaide Fronta al Nusra in Islamske države. Odhajajoče bodo z avtobusi prepeljali v pokrajino Idlib, ki je še vedno v uporniških rokah.
V skladu z dogovorom naj bi v zameno za umik upornikov režim odpravil blokado četrti, končal tamkajšnje vojaške operacije in omogočil dostavo zdravil in hrane. Nato naj bi vanjo vstopile policijske, ne pa vojaške sile režima. Režim je Vaer oblegal skoraj dve leti.
Homs je veljal za prestolnico revolucije, saj so se tam začele vstaje zoper vlado Bašarja Al Asada leta 2011.
Po dogovoru je na območje prvič po zelo dolgem obdobju prispela humanitarna pomoč. Kot dodaja BBC, gre za pomemben dogovor, ki je hkrati tudi zelo občutljiv.
Boji proti IS v Siriji in Iraku
Med tem se tudi nadaljujejo boji proti skrajni Islamski državi (IS). Iraške vladne sile so znova osvojile območje mesta Ramadi, ki ga je dlje časa nadzoroval IS. Po srditih spopadih so osvobodili Tamim. Kot navajajo tuji mediji, so se vojaki pripravljali več mesecev za napad na Ramadi, ki so ga člani IS zavzeli maja.
IS zavzel prva območja na jugu Somalije
Skrajna sunitska skupina Islamska država (IS) je zavzela prva območja na jugu Somalije, so za nemško tiskovno agencijo dpa danes povedali tamkajšnji prebivalci in predstavniki somalijskih oblasti. Pripadniki IS, nekdanji člani islamistične milice al Šebab, so zavzeli manjše okrožje v regiji Spodnja Juba ob meji med Somalijo in Kenijo.
V mesto Tul-Barwaqo je vdrlo kakih 70 močno oboroženih skrajnežev, regionalna vojska pa se je pred tem brez boja umaknila iz mesta. Lokalni starešina je za dpa še dejal, da so skrajneži ob zavzetju mesta vzklikali: "Bog je velik, mi smo fantje Islamske države."
Neimenovani obveščevalni vir pa je povedal, da je po podatkih obveščevalcev IS že vzpostavila svoja oporišča na jugu Somalije, še posebej na območju Puntland. "To pomeni, da imamo novo teroristično skupino, IS v Vzhodni Afriki, ki je zavzela nova ozemlja v Somaliji," je pojasnil.
Rusija proti Ameriki
Ruski RT.com navaja, da so 6. decembra nad sirskim območjem Deir az Zor opazili štiri letala koalicijskih sil. Takrat so zabeležili napade na kamp sirske vojske, ki je zvesta Asadu. Predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov je dejal, da ruska letala niso bila na območju, saj jih koordinirajo vladne zračne sile. Nadaljeval je, da je Pentagon potrdil prisotnost letal, a da so po navedbah Pentagona napadali cilje 55 kilometrov od prizadetega sirskega kampa. Konašenkov je še dodal, da se bo kmalu pokazalo, kakšni izstrelki so bili uporabljeni za napade na sirsko vojsko, v katerih so umrli trije vojaki.
Na drugi strani pa je odposlanec Združenih držav Amerike Brett McGurk dejal, da je le 30 odstotkov ruskih zračnih napadov usmerjenih proti IS. Ostali pa so po njegovih besedah usmerjeni proti ostali oboroženim skupinam v Siriji, med tem ko so ameriški napadi le zoper IS.
Rusko obrambno ministrstvo je medtem zanikalo navedbe, da bi v Siriji gradili nove zračne baze.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.