Tričlanski senat Združenih narodov je v 39 strani dolgem poročilu za Svet Združenih narodov za človekove pravice zapisal, da je Sirija odgovorna za zločine proti človečnosti, vključno z umori, mučenjem in posilstvi, ki so jih storili člani vojaških in varnostnih sil. Odgovornost za zločine pa nosi sirski predsednik Bašar al Asad.
V poročilu je med drugim zapisano, da so ranjene v vojaških bolnišnicah med zasliševanjem mučili do smrti; ubili pa so tudi najmanj 256 otrok. Med več sto otroki so nekatere mučili do smrti, tako moške kot dečke so spolno mučili v vojaških zaporih, dveletno deklico pa so ubili samo zato, da bi preprečili, da bi zrasla v protestnico, je med drugim zapisano v poročilu. V poročilu so objavili tudi številna pričevanja, ko so dečke spolno mučili pred odraslimi.
Senat, ki je opravil razgovore s 223 žrtvami in pričami, je pozval Sirijo, naj ustavi hude kršitve človekovih pravic, naj izpusti zapornike ter omogoči medijem, humanitarnim delavcem in mednarodnopolitičnim opazovalcem prost dostop do države.
Sirija se je znašla pod vse večjim mednarodnim pritiskom, da naj ustavi nasilje nad protirežimskimi protestniki, ki je od sredine marca letos po podatkih ZN zahtevalo že več kot 3500 življenj, protestniki pa navajajo, da je bilo aretiranih več kot 30.000 ljudi.
Za Sirijo sankcije predvideva tudi Evropska unija
Potem ko so sankcije proti Siriji izglasovali voditelji Arabske lige, dodatne sankcije zoper režim sirskega predsednika predvidevajo tudi voditelji Evropske unije.
Vlade držav članic Evropske unije so se dogovorile za dodatne finančne sankcije zoper sirski režim, je povedal neimenovani diplomatski predstavnik EU. Unija bo dodala 12 sirskih vladnih predstavnikov na seznam ljudi, ki jim je prepovedano potovanje v Unijo; prepoved trgovanja in finančne pomoči pa bo uvedla za najmanj 11 sirskih institucij in podjetij. Uradno naj bi nove ukrepe potrdili zunanji ministri EU na zasedanju v četrtek. Kot je povedal neimenovani diplomat, so vsi ukrepi namenjeni ustavitvi financiranja sirskega režima.
Unija je v minulih mesecih že uvedla niz sankcij proti sirskemu režimu, vključno s prepovedjo potovanja in zamrznitvijo premoženja več kot 60 osebam. Prav tako je zamrznila premoženje 19 organizacijam ali podjetjem, vključno s sirsko komercialno banko, uvedla embargo na orožje in uvoz nafte ter prepovedala vlaganja v naftni sektor.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.