Ameriška veleposlanica pri ZN Susan Rice je v sredo po še enem zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) za zaprtimi vrati o Siriji, ki se je končalo brez odločitve, dejala, da bo morda treba razmisliti o ukrepih mimo najpomembnejšega organa ZN. Medtem pa je ameriško finančno ministrstvo sprejelo dodatne sankcije proti Mednarodni islamski banki Sirije.
Namestnik svetovalca za nacionalno varnost Denis McDonough je iz Katarja sporočil, da bodo režim predsednika Bašarja al Asada "gospodarsko uničili". "Al Asadova klika bo končala na smetišču zgodovine, in ko se bo to zgodilo, bo to hud strateški udarec tudi za Iran, ki sirski režim podpira materialno in z nasveti," je dejal McDonough.
Danes se je na besede Riceove odzvalo tudi francosko zunanje ministrstvo, ki je sporočilo, da se je Francija pripravljena pogovarjati o vseh možnostih znotraj Varnostnega sveta ZN. "Francija podpira načrt posebnega odposlanca in Arabske lige, hkrati pa ne zavrača nobene možnosti za končanje krize, sprejete znotraj Varnostnega sveta," so sporočili na ministrstvu.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa je opozorila, da lahko odnos Rusije do Sirije pripomore k morebitni državljanski vojni. Tako se je odzvala, potem ko sta Rusija in Kitajska spet nasprotovali poostritvi ukrepov s strani Varnostnega sveta ZN.
Sirija na robu državljanske vojne
Tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je opozoril, da bi lahko še en pokol, kot se je zgodil pretekli petek v mestu Hula, v katerem je bilo ubitih 108 ljudi, večinoma žensk in otrok, državo pahnil v državljansko vojno, po kateri si ne bi nikoli opomogla.
Danes so al Asadove oblasti dva dni po obisku posebnega odposlanca ZN Kofija Anana izpustile 500 ujetnikov, ki so bili osumljeni vpletenosti v 14-mesečni upor proti režimu. Sporočili so, da gre za tiste ujetnike, ki si "svojih rok niso umazali s krvjo".
Sirija je sporočila tudi, da si želi, da bi Ananov načrt uspel in da bi se s političnim dialogom končalo nasilje. Predstavnik ministrstva za zunanje zadeve Jihad Makdissi je pozval opozicijske skupine, ki zavračajo tuje ukrepanje, naj pridejo na pogovore z vlado.
Uporniki si želijo akcij
Sirski uporniki so sicer v sredo al Asadovemu režimu dali do petka čas, da začne zares izvajati Ananov načrt. "Če se to ne bo zgodilo, bomo prosti vseh zavez in bomo branili ter ščitili civiliste, njihove vasi in mesta," je sporočila uporniška svobodna sirska vojska, ki jo sestavljajo vojaški dezerterji.
Vodja sirskih upornikov Riad Asad pa je danes Anana pozval, naj mirovni načrt, ki je v veljavo stopil 12. aprila, razglasi za spodletelega. Hkrati je zavrnil tudi omenjeni ultimat režimu. "Ni nobenega ultimata, želimo si le, da bi Kofi Anan oznanil, da je načrt spodletel in nam tako omogočil, da bi lahko svobodno začeli vojaške akcije proti režimu," je povedal Asad. Pri tem je dodal, da so uporniki do zdaj spoštovali načrt.
Sirski veleposlanik v Sloveniji nezaželena oseba
Slovenija pa je za nezaželeno osebo razglasila sirskega veleposlanika Basama Sabaha, ki ima sicer sedež na Dunaju. Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, so se za ta korak odločili iz načelnosti zaradi skrb zbujajočih razmer v Siriji, predvsem zaradi pokola v kraju Houla, kjer je bilo prejšnji petek ubitih 108 ljudi.
"Slovenija že od izbruha krize v Siriji ostro obsoja že skoraj 15-mesečno stopnjevanje brutalnega nasilja in sistematičnih kršitev človekovih pravic s strani sirskih oblasti," so zapisali v sporočilu za javnost.
"Zgroženi smo spremljali novice o nedavnem poboju več kot sto oseb – med njimi 49 otrok in 34 žensk – v sirskem kraju Houla. Ministrstvo za zunanje zadeve je to grozovito dejanje ostro obsodilo ter izrazilo pričakovanje, da bodo storilci razkriti in bodo zanj odgovarjali," so poudarili.
Pri tem so na MZZ podprli Ananov načrt "kot edino pravo možnost, da se Sirija izogne državljanski vojni širših razsežnosti". "Vojaške operacije je treba takoj v celoti ustaviti in se ustrezno lotiti reševanja poraznih humanitarnih razmer v Siriji in sosednjih državah," so že zapisali.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.