Diplomatski viri v New Yorku so potrdili, da je za ponedeljek zjutraj predvideno poročanje generalnega sekretarja ZN Ban Ki Muna Varnostnemu svetu o poročilu inšpektorjev ZN, ki so na terenu preiskali obtožbe o kemičnih napadih 21. avgusta v predmestju Damaska.
Ban Ki Mun je sicer že v petek povedal, da pričakuje, da bo poročilo inšpektorjev potrdilo uporabo kemičnega orožja, kar je tudi edini mandat inšpektorjev, ki ne bodo pokazali s prstom na krivca. ZDA za napade obtožujejo režim predsednika Bašarja al Asada, ki to zanika.
Kljub temu pa je režim priznal, da ima kemično orožje in je vložil dokumente pri ZN za pristop h konvenciji proti kemičnemu orožju. Asad, ki doslej ni niti priznaval, da ima kemično orožje, trdi, da se za to ni odločil zaradi groženj ZDA z zračnimi napadi.
Ta grožnja je za zdaj na stranskem tiru, ker se je Obama odločil sprejeti rusko pobudo, da Asad ne bo deležen bomb v zameno za pristop h konvenciji in za odstranitev kemičnega orožja.
Obama je v svojem rednem tedenskem nagovoru v petek Američanom sporočil, da se je glede Sirije odprla možnost diplomatske rešitve, predvsem zaradi grožnje z uporabo vojaške sile. Tudi Rusija se je pridružila mednarodni skupnosti v pritisku na Sirijo, da preda kemično orožje pod mednarodni nadzor in Obama je zagotovil, da bodo poskrbeli, da ne bo šlo le za taktiko zavlačevanja.
Ameriška vojska ostaja pripravljena na napad na Sirijo, če diplomacija ne bo delovala in Obama pravi, da ZDA s tem dokazujejo svetu, da uporabe kemičnega orožja ne bodo tolerirali. Potem ko je pred več kot tednom dni odločitev o uporabi sile predal kongresu, kjer se mu je obetal poraz, Obama zdaj kongresne avtorizacije sile več ne omenja.
Dogovor dosežen
Omenil pa je pogajanja med državnim sekretarjem Johnom Kerryjem in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom v Ženevi, ki bi se sicer morala končati že v petek, vendar pa so se nadaljevala tudi danes.
Kerry je danes tako sporočil, da sta se ZDA in Rusija dogovorili, da mora Sirija v roku enega tedna v celoti navesti svoje zaloge kemičnega orožja. Rusija se tudi strinja, da mora Sirija dovoliti ZN, da preišče vsa območja, prav tako se je Rusija strinjala z metodologijo za odstranitev in uničenje sirskega kemičnega orožja. Lavrov pa je sporočil, da odločitev temelji na konsenzu in kompromisu. ''Dosegli smo cilj,'' je povedal in dodal, da dogovor ne vključuje ničesar o morebitni uporabi sile.
Lavrov je še dejal, da mora dogovor med Rusijo in ZDA najprej potrditi še odbor ZN za kemično orožje, šele nato bodo dorekli urnik opravil. Kerry pa je poudaril, da morajo biti inšpektorji na ozemlju Sirije najkasneje do novembra, uničenje kemičnega orožja pa mora biti končano do polovice leta 2014. Če Sirija ne bo sodelovala, dogovora o tem, kaj sledi, še niso dosegli.
Je pa Kerry ob tem pojasnil, da bi bila uporaba vojaške sile proti Siriji možna, če Damask ne bi izpolnjeval današnjega dogovora ali bi kemično orožje znova uporabil. Potem bi Varnostni svet lahko razmislil o uporabi ukrepov po VII. poglavju Ustanovne listine ZN, ki omogočajo tudi uporabo sile.
Dogovor med ZDA in Rusijo je že pozdravil britanski zunanji minister William Hague.
Uporniki bodo nadaljevali boj
Sirski uporniki so medtem zavrnili dogovor Kerryja in Lavrova, glede uničenja sirskega kemičnega orožja. Kot je ocenil poveljnik uporniške vojske Salim Idris, skuša ta dogovor zgolj pridobiti čas režimu Bašarja al Asada.
"Rusko-ameriška pobuda nas ne zadeva. Z njo se zgolj poskuša pridobiti čas," je med obiskom v Carigradu v Turčiji dejal Idris, poveljnik uporniške Svobodne sirske vojske. "To pobudo bomo povsem ignorirali in se bomo še naprej borili za padec režima," je še dodal.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.