Zakaj je sirska vojska sestrelila turško vojaško letalo, še ni natančno pojasnjeno, predstavnik sirske vojske pa je potrdil, da so sestrelili „neidentificirano zračno tarčo", ki je na zelo nizki višini in z veliko hitrostjo s smeri zahoda priletela nad sirske teritorialne vode na vzhodu Sredozemskega morja.
Protiletalska obramba se je sprožila in zadela letalo, ko je bilo to kakšen kilometer od kopnega. Letalo je nato strmoglavilo v sirske teritorialne vode kakih deset kilometrov od obale v provinci Latakija, je še povedal predstavnik sirske vojske. Kot je dodal, so nato ugotovili, da je šlo za turško letalo, zdaj pa sirska in turška mornarica sodelujeta pri iskanju dveh pogrešanih pilotov.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je potrdil, da so v Ankari prejeli pisno izjavo Sirije, da je ta sestrelila turško letalo. Erdogan pravi, da trenutno preučujejo dejstva, nato pa bodo "odločno sprejeli vse potrebne korake". Turški predsednik Abdulah Gül pa je dejal, da sestrelitve nikakor ni mogoče spregledati in dodal, da so kratkotrajni vstopi turški letal v sirski prostor povsem normalni in rutinski. Za tem se ne skrivajo nobeni slabi nameni, tega enostavno ni mogoče nadzorovati, je poudaril.
Turška vojska je pred tem v petek sporočila, da je nad jugozahodnim delom province Hatay blizu meje s Sirijo izgubila radarski stik z enim od svojih letal vrste F-4. Zaradi dogodka so sklicali izredno srečanje vojske in obveščevalnih služb ter vlade, Erdogan pa se je zato nemudoma vrnil iz Brazilije.
Ker je Turčija med državami, ki so doslej najbolj ostro obsodile sirski režim, bi lahko bil ta incident pomemben preizkus za sosednji državi, ki sta bili nekoč v dobrih odnosih. V Turčijo se je doslej pred nasiljem v Siriji zateklo že skoraj 30.000 ljudi. Nedavno je Turčija tudi gostila pomembno srečanje sirskih opozicijskih aktivistov.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.