Arabska liga je na srečanju v Kairu pozvala uradni Damask k takojšni prekinitvi nasilja, izključitev Sirije iz arabskega sveta odločanja pa je le dodaten pritisk na predsednika Bašarja al Asada in njegovo vlado. V Siriji so od 2. novembra, ko je režim sirskega predsednika pristal na pobudo Arabske lige o zaustavitvi nasilja, po podatkih nevladne organizacije Human Rights Watch, umrli najmanj 104 ljudje. Po poročanju Združenih narodov je v Siriji od marca doslej življenje izgubilo 3.500 demonstrantov.
Arabska liga je predsedniku Asadu v zahtevah postavila več pogojev, med drugim tudi izpustitev zapornikov, umik varnostnih sil z ulic in takojšni začetek pogovorov z opozicijskimi strankami in da vstop v državo dovoli neodvisnim opazovalcem in tujim novinarjem, vendar je vladna stran pozive preslišala in nadaljevala s pouličnim nasiljem. Vojaške sile še naprej nasilno zatirajo proteste, ujete protestnike pa naj bi po podatkih odposlancev Združenih narodov za človekove pravice celo mučili in brez razloga streljali.
Prvemu ukrepu bodo v kratkem sledile tudi politične in ekonomske sankcije, kot prvo dejanje pa bodo vse članice Arabske lige iz Damaska odpoklicale svoje ambasadorje in veleposlanike, je poudaril katarski predsednik vlade Šejk Hamad Bin Jasim. Izključitev bo prišla v veljavo 16. novembra. Za takšno odločitev je sicer glasovalo 18 držav. Libanon, Jemen in Sirija so bili proti, Irak pa se je glasovanja vzdržal.
"Kritizirali so nas, ker smo se tako dolgo odločali o ukrepih v Siriji, a je bilo za sleherno ukrepanje treba najprej doseči večino v svetu članic, da bi bili sklepi in odločitve pravnomočni," je v izjavi za javnost povedal Bin Jasim. Kot je dodal, pozivajo vse sirske opozicijske stranke na sestanek z Arabsko ligo, na katerem bi dorekli skupna stališča o viziji poti Sirije v dobi tranzicije.
Sklep Arabske lige je pozdravil tudi ameriški predsednik Barack Obama. "Ti pomembni koraki kažejo na vse večjo diplomatsko osamitev Asadovega režima, ki je sistematično teptal človekove pravice in s silo zatiral mirne proteste," je v izjavi za javnost poudaril Obama. "Še naprej si bomo z našimi prijatelji in zavezniki prizadevali še bolj pritisniti na Asadov režim, s tem pa bomo še naprej podpirali sirsko ljudstvo, ki se bori za svoj ponos in prehod v dobo demokracije, ki si jo zaslužijo," je še dodal.
Sirska stran sankcije ostro obsoja in po besedah sirskega odposlanca v Arabski ligi Jusufa Ahmeda je liga s tem prekršila osnovna načela organizacije, po vladnem mnenju pa s tem pokorno sledijo volji Zahoda in Amerike. Izključitev Sirije iz Arabske lige bi bilo po njegovih besedah možno izreči le s konsenzom po srečanju arabskih voditeljev.
Zamrznitev sirskega članstva v 22 članski Arabski ligi nosi po razpletu libijske krize tudi velik simbolni pomen. Natova misija v Libiji je dobila zeleno luč po tem, ko je Arabska liga odvzela Libiji članstvo, zato lahko sedanja poteza kaže po mnenju političnih analitikov tudi na veliko verjetnost mednarodnega posredovanja tudi v Siriji.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.