Mednarodni posrednik za Sirijo je v Moskvi dejal, da ima politični proces za bližnjevzhodno državo le eno alternativo – pekel. "Če sta alternativi le pekel ali politični proces, potem moramo vsi delati v smeri političnega procesa," je dejal Lakhdar Brahimi, posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo.
Brahimi se je v ruski prestolnici srečal z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Slednji pa je dejal, da s tem ko sirska opozicija noče govoriti z oblastmi v Damasku, pelje državo v brezizhoden položaj. A sam še vedno vidi možnost dogovora in rešitev. "Prepričani smo, da je to stališče, ki vodi v brezizhodni položaj – v zaostritev položaja," je dejal in ponovil rusko stališče, da odhod predsednika Bašarja al Asada s položaja ne bi smel biti predpogoj za politični dialog.
Brahimi je v Moskvo prišel po podporo za svoj načrt za Sirijo, ki predvideva oblikovanje prehodne vlade, ta teden pa ga je že predstavil al Asadu. V četrtek je v Damasku pozval k "resničnim spremembam" v Siriji in se zavzel za močno prehodno vlado, ki bi imela pred volitvami v državi polna pooblastila. Rusija pri tem za razliko od Zahoda vztraja, da mora v skupnem vodstvu, ki bi ga sestavljali tako predstavniki opozicije kot režima, sodelovati tudi al Asad.
V Moskvi si prizadevajo pokazati, da je njihov cilj dialog vseh v konflikt vpletenih strani. Tako so v petek vodji sirske opozicijske koalicije Moazu el Hatibu poslali vabilo na pogajanja za rešitev konflikta, ki bi lahko potekala v Moskvi, Ženevi ali Kairu, potem ko so v četrtek gostili namestnika sirskega zunanjega ministra Fajsala Mokdada.
Rusija še vedno odločno zavrača vojaško posredovanje in poudarja, da mora Sirija sama rešiti konflikt, sicer pa meni, da se čas za mirno rešitev vedno bolj izteka.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.