Rusija krepi svojo vojaško prisotnost v Sredozemlju ob obali Sirije. V potezi, ki so jo pri ruskem Izvestija označili kot "morski ščit za Siriji" in za največje kopičenje pomorskih sil odkar se je uradna Moskva vpletla v sirsko državljansko vojno leta 2015, so odposlali ducat vojnih ladij.
V soboto sta fregati Admiral Grigorovič in Admiral Essen zapluli skozi turški Bospor v Sredozemsko morje. Dan pred tem pa je fregata Pitlivij zaplula skozi turške ožine, ki povezujejo Črno morje s Sredozemljem. Rusko vojaško silo v Mediteranu tako trenutno sestavlja 10 vojnih ladij, večina je oboroženih s vodenimi raketami dolgega dosega Kalibr, še dve ladji in dve podmornici sta na poti.
Do močnih okrepitev prihaja ravno v času, ko ruski zaveznik, sirski predsednik Bašar Al Asad pripravlja ofenzivo na zadnjo trdnjavo upornikov - provinco Idlib, kjer naj bi se trenutno nahajalo do tri milijone ljudi, sem so se zatekli uporniki z že zavzetih predelov Sirije, poleg njih pa so tu prisotne tudi sile Al-Kaide. Na to območje Asadova vlada že tedne pošilja vojaške okrepitve. Provinca meji na Turčijo, ta pa se v luči ofenzive boji humanitarne in varnostne katastrofe, piše AlJazeera.
Besedna vojna in medsebojna obtoževanja med Moskvo in Washingtonom
V zadnjih dneh je bilo Moskva obtožila Združene države Amerike, da prav tako kopičijo svoje vojaške sile na Bližnjem vzhodu in se pripravljajo na napad na sirske vladne sile. Navedbe je Bela hiša sicer zanikala in jih označila za propagando. "Lahko povem, da ruska poročanja o krepitvi ameriški vojaških sil na Bližnjem vzhodu niso nič drugega kot propaganda. A to ne pomeni, da nismo pripravljeni na odziv, če bi predsednik zaukazal tovrstno akcijo," je dejal Eric Pahon, tiskovni predstavnik Pentagona.
Na drugi strani je v torek Washington tako sirsko kot rusko vlado opozoril pred uporabo kemičnega orožja. Da so z Rusi govorilo o kemičnem orožju je potrdil sam ameriški obrambni minister James Mattis. Po nekaterih navedbah, ki jih Bela hiša sicer ni potrdila, naj bi sirske vladne sile premikale kemično orožje v pripravi na ofenzivo na Idlib.
Tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Heather Nauert je zatrdila, da bodo ZDA "odgovorile na kakršnokoli potrjeno uporabo kemičnega orožja v Idlibu ali drugje v Siriji … na hiter in ustrezen način". Da bosta odgovorili na uporabo kemičnega orožja v Siriji sta posvarili tudi Velika Britanija in Francija, opozorilo, ki so ga vse tri države ponovile na nedavnem zasedanju Varnostnega sveta.
Napad s kemičnim orožjem pripravljajo Britanci?
Opozorilo ZDA je prišlo po tem, ko je Rusija znova obtožila sirske upornike, da ti pripravljajo napad s kemičnim orožjem, katerega naj bi po trditvah Kremlja zahodne sile upravičile napad na sirske vladne sile. V pripravo naj bi bile vpletene celo britanske posebne sile, je pretekli teden trdil ruski general major Aleksej Tsigankov. Obtožbe pa je ostro zavrnila britanska veleposlanica pri OZN Karen Pierce.
Medtem pa vodja Urada ZN za usklajevanje humanitarnih dejavnosti svari, da bi ofenziva na Idlib lahko sprožila "humanitarno katastrofo, kot je še nismo videli" v tej sedemletni vojni, ki je sicer že sprožila eno največjih begunskih kriz na svetu. John Ging je pozval članice Varnostnega sveta Združenih narodov "da storijo vse kar lahko, da se temu izognemo".
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.