Ko je uradni Washington včeraj sporočil, da je prekinil neposredne pogovore z Rusijo o prekinitvi ognja v Siriji, je Moskva sprožila besedni rafal. Američane je obtožila, da sabotirajo sirska pogajanja o prekinitvi spopadov. Rusi so poudarili tudi, da bodo ZDA odgovorne za vse nove teroristične napade v Siriji, saj ne ukrepajo zoper teroriste Al Nusre. "Vse to kaže, da so Američani pripravljeni na sporazum s hudičem," so bili kritični Rusi.
Poudarjajo, da ameriške oblasti niso nikoli resnično pritisnile na Al Nusro ali obračunale z njenimi skrajneži, je bilo ostro rusko zunanje ministrstvo po ameriški objavi, da se z Moskvo več ne pogovarja.
Na ruskem ministrstvu so poudarili, da obžalujejo odločitev Washingtona, a so ob tem dodali, da slednjemu ni nikoli uspelo uresničiti svojih zavez iz dogovora. Ob tem naj bi oviral tudi Moskvo, da obračuna s teroristi v Siriji.
Zato se rusko ministrstvo sprašuje, glede na to, kaj se je zadnje tedne dogajalo na terenu in pogajanjih, kakšne so resnične namere ZDA. Prav zato sklepajo, da je Washington pripravljen skleniti sporazum s hudičem, saj si želi spremembo oblasti v Damasku. Oblast predsednika Bašarja al Asada naj bi, tako meni Moskva, ZDA želele prisiliti v zavezništvo s teroristi.
Kerry: ZDA kljub prekinitvi pogovorov z Moskvo ostajajo zavezane miru v Siriji
Ameriški zunanji minister John Kerry je danes v Bruslju dejal, da ZDA kljub prekinitvi neposrednih pogovorov z Rusijo o prekinitvi ognja v Siriji ne bodo opustile prizadevanj za mir v tej državi. "Rad bi bil zelo jasen - ne bomo opustili pomoči sirskemu ljudstvu, ne bomo se odpovedali prizadevanjem za mir," je dejal.
Odločitev za prekinitev pogovorov po njegovih besedah za Washington ni bila lahka. ZDA bodo sedaj poskušale najti drugačen način za končanje vojne v Siriji, in sicer v okviru širših večstranskih pogovorov, med drugim skozi Združene narode ali manjše skupine držav, je pojasnil.
Rusija je zavrnila diplomacijo in se namesto tega odločila pomagati režimu predsednika al Asada s ciljem vojaške zmage nad uporniškimi skupinami, na račun "bombardiranih bolnišnic in travmatiziranih otrok". "Z obžalovanjem in, to moram reči, z veliko ogorčenja ugotavljamo, da je Rusija zamižala na eno oko pri Asadovi uporabi vojaškega orožja, kot so klorov plin in sodi z eksplozivom, proti svojemu narodu," je še dejal Kerry.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun se je medtem zavzel za obnovitev pogovorov med ZDA in Rusijo glede Sirije. "Pozval ju bom, naj obnovita pogovore, da bi ustavili spopade," je dejal novinarjem v Strasbourgu. Prekinitev spopadov je pogoj za dostavo nujne človekoljubne pomoči, je opozoril Ban. "Položaj, kakršen je v Alepu in drugod v Siriji, je pretresljiv in zelo zaskrbljujoč."
Tudi zahodne zaveznice na nemško pobudo iščejo načine za rešitev sirskega vprašanja. Tako naj bi politični direktorji ameriškega, britanskega, francoskega, italijanskega in nemškega zunanjega ministrstva v sredo govorili o ponovni oživitvi političnega procesa za Sirijo, v sredini izdaji poroča nemški časnik Der Tagesspiegel.
Rusija v Sirijo poslala protiletalski raketni sistem
Tiskovni predstavnik Kremlja Dimitrij Peskov je napovedal, da bo Rusija kljub prekinitvi pogovorov z ZDA o prekinitvi ognja v Siriji nadaljevala s posredovanjem v tej državi. "Prekinitev seveda močno oteži položaj, a to ne pomeni, da ne bomo več podpirali sirske vojske," je poudaril. Po njegovih besedah razmere sicer niso dramatične. Vojaški predstavniki obeh držav bodo še naprej v stikih, da bi se izognili incidentom med posredovanjem v Siriji, je dodal.
Bela hiša: To je v neskladju z napovedmi Rusije
"Takšna oprema je v neskladju s trditvami ruskega predsednika Vladimirja Putina, da so njihova prizadevanja v Siriji usmerjena zoper ekstremiste. Ne vem, da bi Islamska država ali Al Kaida v Siriji upravljali z letalskimi silami," je po poročanju portala Sputnik News dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest.
Tiskovni predstavnik Pentagona Peter Cook pa je dejal, da bo ameriško obrambno ministrstvo pozorno spremljalo namestitev protiletalskih raket, še posebej, ker to zadeva operacije koalicije pod vodstvom ZDA. Dodal je, da ZDA hkrati upajo na umiritev razmer v Siriji ob pomoči Rusije. Kot je poudaril, bodo ZDA še naprej storile vse, da zavarujejo koalicijske letalske sile. "In ta letala, naj poudarim, imajo tudi pravico samoobrambe," je še dejal.
Poziv: Stalnim članicam naj se omeji pravico veta
Visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid Al Hussein se je danes zavzel za ustavitev tragedije v sirskem Alepu in Varnostni svet ZN pozval, naj se stalnim članicam omeji pravico veta, ko gre za velike verjetnosti vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti ali genocida. "Ker se soočamo s tako grozljivim plazom nasilja in uničenja, je treba narediti izredne korake," je v izjavi navedel Hussein. V njej je tudi potrdil, da je bilo v vzhodnem Alepu, ki je v rokah upornikov, v desetih dneh ubitih sto otrok.
"Varnostni svet ZN bi moral brez nadaljnjega odlašanja sprejeti merila, s katerimi bi članicam preprečil vložitev veta, ko gre za resno zaskrbljenost, da je morda prišlo do vojnih zločinov, zločinov proti človečnosti ali genocida," je dejal Hussein.
Omejitev pravice veta petim stalnim članicam Varnostnega sveta ZN bi po njegovih besedah omogočila, da bi se v zvezi s stanjem v Siriji obrnili na Mednarodno kazensko sodišče v Haagu. Dosedanje tovrstne poskuse je z vetom preprečila Rusija, ključna zaveznica sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Hussein je prepričan, da bi bila predložitev zadeve haaškemu sodišču glede na "nebrzdanost in šokantno nekaznovanost", ki sta zaznamovali konflikt, več kot upravičena. Razsežnost zločinov v Alepu je po njegovem mnenju dovolj velika, da bi jo sodišče moralo obravnavati.
Ob tem je obsodil domnevno uporabo zažigalnega orožja v režimskih in ruskih letalskih napadih ter kritiziral oborožene opozicijske skupine, ki naj bi uporabljale tako imenovane peklenske topove. Gre za improvizirane rakete, polne posod z gorivom.
Obsodil je tudi smrtonosni napad na humanitarni konvoj 19. septembra in ponavljajoče se napade na bolnišnice v vzhodnem Alepu. Mesto je ob tem primerjal z mesti, uničenimi v drugi svetovni vojni. "Ne moremo si privoščiti, da nam glede Alepa spodleti. Ne moremo si privoščiti, da še naprej propadajo naša prizadevanja za rešitev več tisoč otrok, ki ujeti v mestu čakajo na morijo," je še poudaril visoki komisar.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.