Sirske sile tudi danes, pred pričakovanimi množičnimi protivladnimi protesti po tradicionalnih petkovih molitvah, nadaljujejo z nasilnim zatiranjem vsakršne opozicije v državi. Med drugim naj bi izvajale akcije v delih prestolnice Damask in v mestu Han Šejhun v provinci Idlib ob meji s Turčijo. Poročajo tudi o novih smrtnih žrtvah.
V Han Šejhun naj bi danes ob zori po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji vdrlo na desetine tankov in oklepnih vozil ter številni vojaki. Slišati je intenzivno streljanje.
Sirci: Priklonili se bomo samo pred Bogom
Sirski protestniki so za danes po tradicionalnih petkovih molitvah napovedali nove velike demonstracije pod geslom "Priklonili se bomo samo pred Bogom". Demonstracije so napovedali, ker so sirske varnostne sile v napadih ob libanonski meji in na ozemlju Sunitov ubile najmanj 22 ljudi. Napadi so bili le del zastraševanja, katerega namen je zatreti ulične proteste proti režimu predsednika Bašarja al Asada.
Predsednikove sile so okrepile napade na naselja in mesta v obdobju od muslimanskega praznika ramadan. Kljub grožnjam s strani Združenih držav Amerike so hoteli tako utišati vedno bolj glasno nasprotovanje vladajoči družini. S tem pa so ignorirali tudi pozive Turčije in arabskih narodov, naj prenehajo z napadi. "Al Asad ostaja prepričan, da vojaška rešitev deluje. Ignorira dejstvo, da čim ukrotijo proteste v enem mestu, ti izbruhnejo v drugem," je povedal zahodni diplomat. "Lahko se zgodi, da ne bo imel dovolj zvestih enot, s katerimi bi lahko nadzoroval več protestnih središč hkrati," je še dodal.
Po poročanju aktivistov in borcev za pravice je včeraj umrlo 13 civilistov, med njimi tudi ena ženska in otrok, ko so al Asadove enote s tanki preplavile mesto Qusair, ki leži 135 kilometrov severno od Damaska. Vojaki so prišli v mesto, ker so prebivalci ponoči protestirali in zahtevali al Asadov odhod.
V bližnjem mestu Homs je prav tako v napadu vojakov po protestih umrlo pet ljudi, vključno z devetletnim dečkom, poročajo aktivisti. Štirje civilisti so bili ubiti v mestu Deir al Zor, ko so vojaki režima preiskovali posamezne hiše. Med napadom so požgali tudi številne trgovine, katerih lastniki so bili pomembni disidenti, poročajo sirski borci za človekove pravice. Ena oseba pa je umrla v obalnem mestu Latakia.
Okoli 14 tankov in drugih oboroženih vozil je prečesalo mesto Saraqeb, kjer so protesti nekaj vsakodnevnega. Varnostne sile so ob tem prostost odvzele 100 osebam, so tujim medijem sporočili prebivalci mesta. Tanki so se pozneje umaknili, prebivalci pa so se protestno zbrali na ulicah, kjer so nanje streljale varnostne sile in ranile najmanj štiri osebe.
Nočne molitve ob ramadanu so dale še več Sircem nov zagon in osredotočenost na dnevne protestne shode proti predsedniku in njegovi družini. Sirske oblasti pa so v petih mesecih protestov iz države izgnale večino neodvisnih novinarjev, zaradi česar je težko dobiti kakršne koli zanesljive informacije o dogajanju na obeh straneh.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je dejala, da so potrebne sankcije proti sirski naftni in plinski industriji, da bi tako pritisnili na predsednika al Asada. Pozvala je Evropo in Kitajsko, ki imata poleg Rusije najpomembnejšo vlogo v sirskem energetskem sektorju, naj storijo več na področju sankcioniranja Sirije. Sirska naftna industrija, v katero je tesno vpletena vladajoča družina, s 380.000 sodčki na dan državi prinaša največ bogastva.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.