Sirska sestrelitev turškega letala v bližini sirske obale je povzročila diplomatski spor med državama, s katerim se bodo na zahtevo Turčije ukvarjali tudi na jutrišnjem zasedanju zveze Nato. Po trditvah Ankare je letalo povsem pomotoma kršilo sirski zračni prostor. Sirska protiletalska obramba je po navedbah Turčije neoboroženo letalo brez opozorila sestrelila v mednarodnem zračnem prostoru, nekaj minut po tem, ko je to zapustilo sirski zračni prostor.
Sirska vojska je medtem sporočila, da je turško letalo s tem, ko je vstopilo v sirski zračni prostor, nedvomno kršilo sirsko teritorialno suverenost. Po njihovem mnenju je zračna obramba storila pravilno, ko je sestrelila letalo, ki je letalo zgolj 100 metrov nad tlemi. Predstavnik sirske vojske je pojasnil, da bi v takšnem primeru zračna obramba sestrelila vsako letalo, tudi sirsko.
Medtem pa turška državna tiskovna agencija Anadolu poroča, da je v državo pribežalo 33 sirskih dezerterjev in njihovih družin. Med njimi sta neki general – že 13. general, ki je dezertiral iz sirske vojske in pribežal v Turčijo – in dva polkovnika. Trenutno so v begunskem taborišču nedaleč od turško-sirske meje.
Iz sil, zvestih sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, je od začetka protirežimske vstaje v Siriji marca lani zbežalo že na tisoče vojakov, a večinoma naborniki z najnižjimi čini. Uporniško Svobodno sirsko vojsko tako večinoma sestavljajo prav dezerterji. Tisti, ki se zatečejo v Turčijo, nato tam pogosto zbirajo hrano in druge potrebščine, ki jih nato tihotapijo svojim tovarišem v domovini.
Evropska unija Sirijo kaznovala z novimi sankcijami
O Siriji so danes v Luksemburgu govorili tudi zunanji ministri Evropske unije. Osrednja tema pogovora je bilo nasilje nad civilisti in sestrelitev turškega letala.
Odločili so, da bo v 16. krogu sankcij proti Damasku Unija z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja na svoje ozemlje kaznovala več pravnih oseb, med njimi ministrstva, in enega posameznika.
Poleg tega so zunanji ministri danes potrdili, da embargo na prodajo orožja Siriji, uveden lani, vključuje tudi prepoved zavarovanja dobav orožja tej državi.
To je želela razjasniti Velika Britanija zaradi nedavnega incidenta, v katerega je bila vpletena ruska tovorna ladja z britanskim zavarovanjem, ki naj bi v Sirijo prevažala vojaške helikopterje.
Britanske varnostne službe so po opozorilu ZDA od zavarovalnice Standard Club zahtevale, da razveljavi zavarovanje ruske ladje, ker s tem krši sankcije EU, kar je družba tudi storila.
Sicer pa so zunanji ministri danes obsodili sirsko sestrelitev turškega vojaškega letala, o čemer bodo v torek razpravljali veleposlaniki članic zveze Nato na zahtevo Turčije.
Francoski zunanji minister Laurent Fabius je sestrelitev letala, ki je bilo po njegovih besedah neoboroženo in na rutinskem poletu, označil za "popolnoma nesprejemljivo".
Njegov luksemburški kolega Jean Asselborn pa je sirsko potezo kritiziral kot "nespoštovanje do človeškega življenja in soseda".
Vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec, ki je sestrelitev letala prav tako obsodil, je ob tem opozoril, da ni povsem jasno, kaj se je zgodilo, in poudaril, da je treba zadevo raziskati.
Poudaril je tudi, da bo treba sankcije proti Siriji še krepiti in nadaljevati politični dialog ter da si bo treba še naprej prizadevati za izvajanje načrta Kofija Annana, čeprav doslej ni bil uspešen, in poskusiti v ta prizadevanja vključiti tudi Rusijo in Kitajsko.
Poleg tega je Slovenija danes pozvala, naj Unija sprejme predlog Švice, da bi vse primere pokolov nad civilisti prenesli na Mednarodno kazensko sodišče. Ta pobuda naj bi imela med članicami Unije precejšnjo podporo.
Članice Unije sicer še vedno nasprotujejo vojaškemu posredovanju v Siriji, čeprav dosedanjih 15 krogov sankcij proti režimu ni prineslo ustavitve nasilja.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.