Blair je med četrtkovim obiskom v severnoirski prestolnici Belfast pozval gibanje IRA k razpustitvi, s tem pa se je kot kaže odkrito postavil na stran protestantskih lojalistov, ki imajo podobne zahteve. Kot je dejal britanski premier, mirovni proces na Severnem Irskem ne bo mogel potekati, dokler se ne bo IRA popolnoma odpovedala nasilju. Republikanci se morajo resnično, popolnoma in trajno zavzemati za mir, če želijo, da bo severnoirska regionalna vlada ponovno začela delovati, je še poudaril Blair.
Gerry Adams se je na premierove besede odzval z začudenjem. Po njegovih besedah namreč ni razumljivo, zakaj je toliko pozornosti posvečene gibanju IRA, ko pa so aktivni tudi protestantski skrajneži. Adams je tudi kritiziral ponedeljkovo začasno odstavitev severnoirske vlade, saj je bila velika napaka, da so odpravili politično sidro velikonočnega mirovnega sporazuma iz leta 1998. "Politika bo delovala le takrat, ko bodo institucije lahko spet delovale," je menil predsednik Sinn Feina. Za veliko razočaranje je označil še dejstvo, da je ukrep britanske vlade in poziv k razpustitvi gibanja IRA podprl tudi irski premier Bertie Ahern, ki je v četrtek zvečer v Dublinu povedal, da je "konec vseh oboroženih skupin najboljši način za napredovanje".
Severna Irska je v ponedeljek opolnoči znova prešla pod neposredno upravo Londona. Takrat je namreč začela veljati uredba, s katero je britanska vlada severnoirski regionalni vladi in regionalnemu parlamentu začasno odvzela pristojnosti. To je bil že četrti odvzem pristojnosti severnoirskim institucijam po sprejemu sporazuma leta 1998. Odvzem pristojnosti tokrat ni časovno omejen, britanski mediji pa ugibajo, da bo odvzem pristojnosti tokrat trajal leto dni ali celo dlje.
Mirovni proces na Severnem Irskem je zašel v slepo ulico zaradi stalnega spora glede udeležbe stranke Sinn Fein v vladi. Sinn Fein se je v krizi znašel zaradi obtožb o vohunjenju za organizacijo IRA.