Policisti so v glavnem mestu Južnoafriške republike Capetown na njegovem domu aretirali 51-letnega Marka Thatcherja, sina nekdanje britanske premierke Margaret Thatcher, in ga obtožili pomoči pri financiranju poskusa državnega udara v z nafto bogati Ekvatorialni Gvineji. Pred sodišče so ga privedli zaradi kršenja državnega zakona o tuji vojaški pomoči, zaradi česar so mu tudi odredili hišni pripor ter mu do 8. septembra dali čas, da položi varščino v višini približno 300.000 dolarjev. Dotlej tudi ne sme oditi iz Južnoafriške republike.

Dodobra so preiskali tudi njegovo stanovanje. "Imamo zanesljive dokaze in informacije, da je bil vpleten v poskus državnega prevrata," je sporočil tiskovni predstavnik policije Sipho Ngwema. Kot je še povedal, naj bi sin nekdanje premierke sodeloval predvsem pri financiranju in logistični podpori. "Ta moški bo moral pred sodiščem odgovoriti na precej resna vprašanja," je izjavil tiskovni predstavnik policijskih enot Scorpions, po načinu dela in organizacije podobnih FBI. "Scorpionsi ne izvajajo aretacij kar tako, vedno mora biti v ozadju nekaj resnega," je še dodal.

Povedal je tudi, da ni verjetnosti, da bi Thatcherja predali Ekvatorialni Gvineji, saj tam še vedno velja smrtna kazen. "Južnoafriška republika nasprotuje smrtni kazni, zato človeka ne bomo pošiljali v države, kjer ga lahko obsodijo na smrtno kazen," je zaključil.
Pred sodiščem že "preddelavci"
V Malabu, prestolnici z nafto bogate Ekvatorialne Gvineje v zahodni Afriki, sodišče sicer trenutno odloča o usodi osmih državljanov JAR, šestih Armencev in štirih domačinov, ki naj bi kot nekakšno predhodno poveljstvo pripravljali teren za skupino, ki bi nato izvedla državni udar.

Marca letos so jih aretirali skupaj s še nekim Nemcem, ki pa je medtem v zaporu umrl. Domnevne pučiste pa jim je po namigu južnoafriških oblasti uspelo zajeti ob njihovem vmesnem pristanku v Zimbabveju, kjer jim trenutno tudi sodijo. V primeru izročitve Ekvatorialni Gvineji jim grozi smrtna kazen. Njihov vodja naj bi bil nekdanji britanski elitni oficir, sicer dober prijatelj Marka Thatcherja, Simon Mann.

Predsednik Ekvatorialne Gvineje Obiang Nguema je Marka Thatcherja pred nekaj tedni obtožil, da je bil vpleten v poskus državnega udara, katerega cilj je bilo strmoglavljenje tamkajšnje vlade. Obenem je tudi britanskega in južnoafriškega naftnega magnata Elijo Calil in še nekaj tujcev obtožil, da so poskus prevrata financirali. Calilovi in Thatcherjevi odvetniki so vse očitke takrat odločno zavrnili.
Marka sicer njegova mati, "železna dama", neskončno obožuje, čeprav ni blestel niti kot učenec niti kot delavec. Poskusil se je v mnogih poklicih, tudi kot voznik relija, a mu ni nikjer posebej uspevalo. Ko se je leta 1982 na reliju po Sahari izgubil, se je Thatcherjeva prvič razjokala v javnosti, nazadnje pa šele, ko je zapustila mesto premierke.