Samooklicani župan Slavjanska Vjačeslav Ponomarjov je povedal, da so separatisti odgovorili na napad ukrajinskih sil, pri tem pa ubili osem ukrajinskih vojakov in uničili več vojaških vozil ukrajinske vojske. Dodal je, da so tudi uporniki utrpeli izgube, a ni pojasnil kakšne. Ukrajinska vlada njegovih navedb še ni komentirala.
Pogovori za rešitev ukrajinske krize brez oprijemljivih rezultatov
V Kijevu se je danes na pobudo zahodne diplomacije začel dialog o "nacionalni enotnosti", katerega cilj je rešitev ukrajinske krize. Prvo srečanje se je končalo brez oprijemljivih rezultatov, so se pa sogovorniki dogovorili o nadaljnjih pogovorih, ki bi se lahko nadaljevali v soboto.
Kljub pritiskom Zahoda in podpori Rusije med udeleženci ni bilo proruskih separatistov, saj prozahodna ukrajinska vlada zavrača pogovore z njimi. To je naletelo na številne kritike, ki pa so jih oblasti v Kijevu zavrnile s pojasnilom, da je dialog mogoč zgolj s tistimi, ki nimajo "krvavih rok".
Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov je v otvoritvenem govoru sicer poudaril, da so pripravljeni prisluhniti proruskim aktivistom na vzhodu države, da pa "ne smejo pobijati, pleniti ali zasedati vladnih poslopij". Ponovil je, da bodo tisti, ki imajo orožje v rokah in ki vodijo vojno proti lastni državi odgovarjali pred zakonom in da se ne bodo uklonili njihovemu izsiljevanju.
Dejal je tudi, da je priključitev Krima Rusiji marca letos Ukrajino stala več kot 73 milijard evrov, saj je bila uničena infrastruktura na polotoku z obsežnimi rezervami zemeljskega plina in zasedena podjetja.
Sin ameriškega podpredsednika v vodstvu ukrajinske plinske družbe
Sin ameriškega podpredsednika Hunter Biden se bo pridružil upravnemu odboru ukrajinske zasebne družbe Burisma Holdings, največjemu zasebnemu podjetju v državi, ki se ukvarja s proizvodnjo zemeljskega plina.
"Biden bo svetoval pri transparentnosti, korporativnem upravljanju in odgovornosti ter pri mednarodnih širitvah in ostalih prioritetah, s tem pa prispeval k gospodarstvu in v korist ukrajinskih državljanov," so zapisali v družbi.
Skupaj z njim prihaja tudi višji svetovalec v predsedniški predvolilni kampanji leta 2004 Devon Archer. Sin Joea Bidna, ki je diplomiral iz prava na univerzi Yale je trenutno predsednik svetovalnega odbora Nacionalnega demokratičnega inštituta, je direktor Centra za nacionalno politiko ter Ameriške globalne vodstvene koalicije, ki združuje okoli 400 podjetij, nevladnih organizacij ter strokovnjakov s področja nacionalne varnosti in zunanje politike. Bursima Holdings je bil ustanovljen leta 2002, ima pa licenco za tri ključne ogljikovodikove bazene.
Plin bodo plačevali vnaprej
Novica o tem pa prihaja ravno v času, ko je rusko energetsko podjetje Gazprom ukrajinskemu Naftogazu spremenil režim dobave zemeljskega plina. Ruska družba je namreč Naftogazu izstavila račun za 1,66 milijarde dolarjev, ki mora biti plačan do 2. junija, v nasprotnem primeru pa bo zaprla pipico in plin dobavljala le ob predplačilu.
Ukrajina ima v svojih rezervoarjih spravljenih približno devet milijard kubičnih metrov plina, do zime pa potrebuje 18,5 milijarde kubičnih metrov. Lani je Kijev od Gazproma kupil 27,7 milijarde kubičnih metrov plina, iz tega naslova pa Gazpromu dolguje še okoli 3,5 milijarde dolarjev.
Moskva je Kijevu podražila plin po padcu režima odstavljenega predsednika Viktorja Janukoviča v začetku tega leta. Do takrat je Kijev za tisoč kubičnih metrov plačeval 268,5 dolarja, nova cena pa znaša 485 dolarjev za tisoč kubičnih metrov. Kijev trdi, da je nova cena politična in grozi, da bo svoj dolg poplačal le v primeru, da bo cena spet pri 268,5 dolarja.
Ukrajinci bolj naklonjeni Evropski uniji
Zadnja javnomnenjska raziskava, ki jo je objavil CNN kaže, da so Ukrajinci bolj naklonjeni Evropi, kot pa Rusiji. 56 odstotkov jih je naklonjenih Evropskih uniji, Rusiji pa jih je bolj naklonjenih 19 odstotkov. Gre za izide, ki so bili objavljeni le dan po tem, ko sta pokrajini Lugansk in Doneck razglasili neodvisnost. Dve tretjini sodelujočih Ukrajincev podpira sankcije proti Rusiji, ena tretjina pa jim ni naklonjena.
Opravili so tudi raziskavo v treh vzhodnih pokrajinah - Donecku, Lugansku in Harkovu, kjer so ljudi spraševali, če podpirajo zavezništvo z Rusijo. Temu je pritrdilo 37 odstotkov vprašanih, 14 odstotkov jih je menilo, da bi morali biti zavezniki Evropske unije, 49 odstotkov pa jih meni, da bi bilo bolje, če se ne bi povezovali z Rusijo ali Evropsko unijo.
Sicer pa na območju celotne države priključitev Evropski uniji podpira 54 odstotkov ljudi, kar 82 odstotkov pa jih je prepričanih, da bi bilo slabo za državo, če bi bili na državnem ozemlju ruski vojaki.
65 odstotkov jih v politično prihodnost države zre z optimizmom, prav toliko pa jih tudi meni, da je pred njimi tudi sveta gospodarska prihodnost. 44 odstotkov vprašanih jih pravi, da je ruski predsednik Vladimir Putin trden voditelj, le 27 odstotkov pa jih je takšno mnenje izrazilo za ameriškega predsednika Baracka Obamo. A kar 67 odstotkov Ukrajincev na Putina gleda kot na nevarnega voditelja, 15 odstotkov pa jih ima takšno mnenje tudi o Obami.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.