
Na Havajih se je začel enoletni preizkus osamitve šestih ljudi, ki naj bi ameriški vesoljski agenciji Nasa pomagal pri pripravah na morebitno ekspedicijo na planet Mars nekoč v prihodnosti. Gre za najdaljši tovrsten preizkus v ZDA.
Šestčlanska ekipa se je v petek zaprla v kupolo s premerom 11 metrov in visoko šestih metrov, ki leži na pustem severnem pobočju havajskega vulkana Mauna Loa, kjer ni nobenih živali in praktično nobene vegetacije.
V ekipi, ki šteje po tri ženske in tri moške, so med drugim nemška fizičarka, francoski astrobiolog in štirje Američani - arhitekt, zdravnica oz. novinarka, strokovnjakinja za prst in pilot.
Vsi udeleženci imajo svoje manjše sobe, v katerih so postelje in mize. Prehranjevali se bodo s hrano, ki bo zajemala med drugim sir v prahu ali konzervirano tuno. Kupolo bodo lahko zapustili le z vesoljsko obleko. Imeli bodo omejen dostop do interneta.
Na Mars čez okoli 30 let?
Vsak astronavt, ki bi se podal na Mars, bi moral prestati misijo, ki je precej daljša od šestih mesecev, kolikor jih običajno astronavti preživijo na Mednarodni vesoljski postaji. Nasa je trenutno zmožna na Mars v osmih mesecih poslati robota, po oceni agencije pa bi misija s človeško posadko lahko trajala od enega do treh let. Tako dolgotrajno prebivanje v majhnem prostoru brez dostopa do svežega zraka, hrane ali zasebnosti pa verjetno s seboj lahko prinese marsikakšen spor.
Nasa zato sedaj na Zemlji preučuje, kako bi potekala takšna misija, preden bi jo izvedla na Marsu. Agencija upa, da bi jo lahko izvedla čez okoli 30 let.
Simulacije misije na Mars Nasa sicer izvaja v okviru projekta HI-SEAS. Prvi preizkus tega projekta je zajemal študijo o kuhanju na Marsu, sledili sta štiri- in osemmesečni misiji simulacije skupnega prebivanja astronavtov na Marsu.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.