Najpogumnejši med protestniki so se peš odpravili proti od Londona 80 kilometrov oddaljeni vasici Aldermaston, kjer so oblikovali in shranjevali jedrske bojne glave. Na plakatih protestnikov se je takrat prvič pojavil nov simbol, ki je dandanes celemu svetu poznan kot znak za mir. Gerald Holtom, grafični oblikovalec in pacifist, ga je oblikoval le nekaj tednov pred tem posebej za ta protestni pohod. Verjel je, da bo simbol še dodatno poudaril njihovo sporočilo.
Holtom je imel prav. Simbol je posvojila mednarodna kampanja za jedrsko razorožitev, danes pa je poznan prav vsem.
Kaj pravzaprav predstavlja dizajn?
Oblika znaka naj bi v ’semaforski abecedi’, ki jo za signaliziranje uporabljajo tudi mornarji, predstavljala črki N in D. V angleščini znak torej reprezentira frazo ’nuclear disarmament’, torej jedrsko razorožitev.
Po besedah Holtoma pa naj bi znak zanj imel še globlji pomen. "Želel sem prikazati posameznika, ki je obupan in ima roke razprte. Kot kmet na sliki Goye, ki je tik pred tem, da ga ustrelijo. To lastno predstavo sem skiciral in dodal še krog," je v nekem intervjuju povedal Holtom.
Ken Kolsbun, zgodovinar, ki se ukvarja predvsem s simboliko znaka za mir, meni, da ’uspeh’ tega znaka izvira predvsem iz njegove preprostosti. "Nariše ga lahko tudi petletnik," dodaja Kolsbun, ki pravi, da gre za preprosti simbol s hipnotično privlačnostjo.
Simbol miru
Kolsun že desetletja fotografira simbol, ki je skozi leta prevzemal že veliko različnih pomeno"v in predstavljal različne agende. "Prišel je pravi čas, potem pa se je vseskozi prilagajal, tako kot kameleon, in prevzemal različne pomene. Vedno pa je šlo za mir in pravico," se navdušuje zgodovinar.
V ZDA je znak verjetno prišel preko Bayarda Rustina, ki je bil tesen sodelavec Martina Luthra Kinga Jr. Rustin je namreč sodeloval tudi na protestnem pohodu v Londonu.
Pri prečkanju Atlantskega oceana je simbol izgubil svoj prvotni pomen, ko je predstavljal predvsem poziv k jedrski razorožitvi. Postal je preprosto simbol za mir. Z vietnamsko vojno, ki je trajala vse od leta 1955 pa do leta 1975 in je bila prva širše medijsko pokrita vojna, so se pojavili tudi protesti ljudi, ki so nasprotovali ameriškemu posredovanju v Vietnamu. Tudi oni so posvojili znak peace. Takrat se je simbol najpogosteje znašel predvsem na hipijevskih Volkswagen kombijih in majicah. Na Češkoslovaškem se je znak pojavljal kot simbol nasprotovanja invaziji Sovjetske zveze, v Južni Afriki pa kot nasprotovanje apartheidu.
Simbol pa je seveda imel tudi svoje nasprotnike. Neka ameriška radikalno desna skupina je razširila zgodbo, da gre za simbol hudiča, o čemer se je razpisal tudi sloviti New York Times.
Narobe obrnjen znak
Holtom, idejni mojster znaka, naj bi obžaloval, da ni namesto črk N in D uporabil črki U in D. Tako bi znak predstavljal unilateral disarmament, kar bi pomenilo splošno razorožitev, ne le jedrsko. Zaželel si je, da bi se narobe obrnjena verzija dala na njegov nagrobni kamen.
Po napadih v Parizu leta 2015 je francoski umetnik Jean Jullien v sredino kroga postavil skico Eifflovega stolpa, pojavile pa so se tudi mnoge druge priredbe simbola. Uporabili so ga na obeskih znane trgovine z nakitom Tiffany in celo na cigaretih Lucky Strike.
Kolsbun sicer poudarja, da ne bi smeli pozabiti na njegov prvotni pomen: brez jedrskega orožja. "Ta grožnja je namreč večja kot kadarkoli," še opozarja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.