Iraški zunanji minister Nadži Sabri je na današnji novinarski konferenci napadalce označil za "kolonizatorje" in dodal, da hočejo ameriško-britanske sile "razrušiti Irak, ne pa ga obdržati enotnega".Sile koalicije je pozval k takojšnjemu umiku iz Iraka, drugače "bodo utrpele velike izgube". "Ko se s katerimi koli dostopnimi sredstvi braniš pred napadalcem, nisi terorist, ampak junak," je še dejal Sabri.
Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je izrazil presenečenje nad površnostjo ameriških in britanskih vojakov ter politikov v vojni proti Iraku. Po Azizovih besedah Arabci in muslimani po vsem svetu podpirajo Irak, saj so prepričani, da gre za nepravično vojno, agresijo, kolonializem in imperializem proti Iraku.
Prodor proti Bagdadu in Basri
Središče iraške prestolnice in njeno južno obrobje je tarča stalnih in silovitih letalskih bombnih napadov. Ameriške sile napadajo položaje iraške Republikanske garde v okolici mesta Karbala, okoli 80 kilometrov južno od Bagdada. Koalicijsko poveljstvo je sporočilo, da se tri četrtine njihovih letalskih napadov sedaj usmerja na iraške sile ob južni strani Bagdada, specialne enote ameriške vojske pa tudi nadzirajo gibanje v zahodnem delu Iraka.
Vojski ZDA in Velike Britanije sta obkolili mesti Nadžaf in Nasirijo. V okolici Nasirije se sedaj nahaja okoli 12 tisoč koalicijskih sil. Koalicijske sile so prodrle tudi pri mestih Hila in Hindija, ki sta od Bagdada oddaljeni manj kot 100 kilometrov, kjer naj bi prevzeli nadzor nad še enim strateško pomembnim mostom.
V neki stavbi iraške vojske v Nasiriji so spet odkrili opremo za zaščito pred kemičnim orožjem. Po navedbah osrednjega poveljstva ameriške vojske so našli več kot 300 kombinezonov za kemično zaščito, več kot 300 plinskih mask, več injekcij atropina, ki se uporablja kot protistrup za bojni plin iperit, ter več kosov opreme za kemično dekontaminacijo. Ameriška vojska naj bi sicer že 25. marca v neki bolnišnici v Nasiriji našla več kot 3000 kosov zaščitne opreme.
Britanske sile so prevzele nadzor nad iraškim oporiščem v bližini Basre, drugega največjega iraškega mesta na jugu države, kjer so zajeli kakih 200 iraških vojakov in 5 častnikov. Na naftnih poljih severno od Basre so uničili več kot 20 iraških oklepnih vozil.
Na udaru tudi "Kemični Ali"
Severno od Nasirije so ameriški marinci v kraju Šatra napadli poveljstvo južne iraške fronte, ki ga vodi Ali Hasan Al Madžid, znan pod vzdevkom "Kemični Ali". Huseinov sorodnik Al Madžid je odgovoren za uporabo kemičnega orožja proti iraškim Kurdom leta 1988, kar je zahtevalo tisoče smrtnih žrtev. Marinci so Šatro napadli z bombniki, helikopterji in tanki. Al Madžid naj bi po podatkih iraške opozicije koordiniral tudi napade iraških paravojaških sil na konvoje ameriško-britanskih enot.
Se v Iraku brani arabaska in muslimanska čast?
Mejo med Jordanijo in Irakom vsakodnevno prečka na tisoče Iračanov v izgnanstvu, da bi pomagali iraškemu režimu v boju proti silam koalicije. Doslej naj bi se v Irak vrnilo okrog 6000 Iračanov. Sklicujoč se na podatke ameriških tajnih služb, so iraškim enotam pri Nasiriji na jugu Iraka na pomoč priskočili militantni islamisti, med drugimi Palestinci, Jemenci in Čečeni.
Vodilni predstavnik šiitske iraške opozicije, ajatola Mohamed Bager Hakin, ki je v izgnanstvu v Iranu, je izrazil pripravljenost vrniti se v Irak. "Če bodo Iračani potrebovali mojo pomoč, jim jo bom ponudil," je še dejal vodja vrhovne skupščine šiitske Islamske revolucije v Iraku.
Iraški minister za informiranje pa je povedal, da je v Irak prispelo že več kot 5000 arabskih prostovoljcev iz tujine, ki bodo iraškim enotam pomagali v boju proti silam koalicije. Kot je dejal, bodo ti borci "branili čast Arabcev in muslimanov". Ameriški general Vince Brooks pa je dejal, da to sil koalicije ne bo ustavilo, prihod arabskih prostovoljcev pa je označil kot slabo vojaško taktiko.
Nočni napadi na severu in jugu Iraka
Sile koalicije so v noči na ponedeljek izvajale silovite zračne napade na Bagdad. Že drugič v treh dneh so bombardirali poslopja ministrstva za informiranje v iraški prestolnici. Izstrelki naj bi zadeli tudi kompleks ene od predsedniških palač v središču mesta in stanovanjsko četrt Karada v središču Bagdada. Na posnetkih televizije Abu Dabi je bilo videti močne požare v kompleksu stavb v bližini iraškega ministrstva za informiranje.
Ameriška in britanska letala so že tretjo noč zapored bombardirala iraške položaje blizu razmejitvene črte s Kurdistanom. Napadi so bili izvedeni blizu kraja Kalak, 40 kilometrov vzhodno od Mosula na severu Iraka.
Ameriške sile in kurdski vojaki so na severovzhodu Iraka uničili oporišče, ki so ga domnevno uporabljali pripadniki mednarodne teroristične mreže Al Kaida. Kot pojasnil poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske, general Richard Myers, so več dni bombardirali oporišče pod nadzorom skupine Ansar Al-Islam, osumljene povezave z Al Kaido, preden so ga ameriške in kurdske sile zavzele. Oporišče se sicer nahaja na območju pod nadzorom Kurdov ob meji z Iranom. Po Myersovih besedah je bilo med operacijo ubitih več domnevnih pripadnikov Al Kaide.
Powell: Poziv Iranu in Siriji
Ameriški državni sekretar Colin Powell je ponovil odločenost administracije Georgea Busha, da odstrani režim iraškega predsednika Sadama Huseina in poudaril, da bodo ZDA nadaljevale boj proti mednarodni teroristični mreži Al Kaida po vsem svetu. Prav tako je pozval Iran, naj ustavi svoja prizadevanja za proizvodnjo orožja za množično uničevanje in naj preneha podpirati teroristična dejanja proti Izraelu. Powell je tudi od Sirije zahteval, naj preneha podpirati terorizem. ZDA bodo preprečile, da bi na Bližnjem vzhodu bilo orožje za množično uničevanje, je dejal Powell.