Po podatkih policije se je zborovanja udeležilo nekaj deset tisoč ljudi, po navedbah organizatorjev pa naj bi se zbralo več kot 100.000 ljudi. Policija še navaja, da je kakih 6000 demonstrantov priložnost izkoristilo za izražanje protesta proti sodelovanju nemške vojske v vojaških operacijah v tujini.

Socialistična političarka in teoretičarka poljskega rodu Rosa Luxembourg (1870-1919) in nekdanji poslanec socialdemokratske stranke Karl Liebknecht (1871-1919) sta bila med prvo svetovno vojno zaprta, ker sta nasprotovala vojni. V zaporu sta ustanovila gibanje Zveza spartakovcev, ko so ju novembra 1918 izpustili iz zapora, pa sta nadaljevala revolucionarno delovanje.

Decembra istega leta sta kot naslednico Zveze spartakovcev ustanovila Nemško komunistično stranko (KPD), katere program je Luxembourgova objavila v svojem časniku. Karl Liebknecht je bil konec leta izbran na čelo komunistične partije, petnajst dni zatem pa je prišel ukaz, da je potrebno vstajo, ki sta jo v državi spodbudila nemški vojaški poraz in zmaga oktobrske revolucije v Rusiji, zadušiti. Reakcionarna struja vojske je oba komunistična voditelja ujela in ustrelila.