Sojenje v ZDA naj bi se začelo naslednji teden, primer pa so sprožili sorodniki skupine okoljevarstvenih aktivistov, ki so bili ostro proti tej mogočni naftni družbi. Leta 1995 jih je ubila nigerijska vojska. Družine trdijo, da je Shell v sodelovanju z vlado kaznoval aktiviste.
Družba temu nasprotuje in trdi, da niso naredili nič narobe. Plačilo je po njihovih zagotovilih samo del 'procesa sprave'. Generalni direktor Malcolm Brinded je še dejal, da s to potezo "priznavajo, da so, čeprav Shell ni bil povezan z nasiljem, tožniki in drugi trpeli“.
Med umorjenimi leta 1995 je bil tudi okoljevarstvenik in ugledni pisatelj Ken Saro-Wiwa. Skupaj z drugimi je leta 1990 ustanovil skupino, s katero je hotel svetu pokazati, kakšno škodo povzroča Shell s svojim črpanjem v delti Nigra.
Vendar pa so aktiviste leta 1994 zaprli zaradi obtožb o umoru lokalnih voditeljev. Sojenje je pokazalo, da naj bi bili res krivi, zato so jih devet obsodili na smrt in obesili. Njihovi sorodniki so se vse od takrat trudili, da bi zmagala pravica.
Sin Kena Saro-Wiwe, 40-letni Ken Saro-Wiwa mlajši, je dejal, da bi bil njegov oče zadovoljen z izidom. Poravnava po njegovem mnenju predstavlja "zmago za nas“. Zadovoljen pa je tudi eden od odvetnikov, Paul Hoffman. "Trudili smo se trinajst let in na koncu bodo tožniki dobili nadomestilo za kršenja človekovih pravic, ki so jih morali pretrpeti:“
Shell oboroževal Nigerijo?
Primer se je sicer prvič pojavil na ameriškem sodišču leta 1996. Dvesto let star statut namreč dovoljuje, da kršenje pravic obravnava tamkajšnje sodišče, tudi če se kršenje ni dogajalo na ameriških tleh. Tožba je Shell bremenila pomoči nigerijski policiji pri nabavi orožja v 90. letih prejšnjega stoletja, vodilni v tej družbi pa naj bi celo najemali vladne čete, da so ubijale tiste, ki so protestirali proti izgradnji naftovoda.
Brinded poudarja, da so obtožbe popolnoma zgrešene. "Bili smo pripravljeni iti na sodišče in oprati svoje ime, vendar pa verjamemo, da je pravi način ta, da se osredotočimo na prihodnost tamkajšnjih ljudi.“
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.