Katoliška cerkev je izdala nova navodila o bioetiki z naslovom Dignitas personae (Dostojanstvo osebe). Z njim je posodobila dokument Donum vitae (Darilo življenja), ki ga je ista kongregacija objavila leta 1987. Na podlagi v že tem dokumentu poudarjenega zavzemanja za "zaščito človeškega življenja od spočetja do naravne smrti" je kongregacija pod vodstvom Josepha Levada z dovoljenjem papeža Benedikta XVI. zaključila, da ima "embrij od samega začetka dostojanstvo osebe".
Cerkev tako prepoveduje ljudem uničevanje človeških življenj, pa čeprav gre za embrij, prepoveduje pa tudi ustvarjanje življenja z umetnimi metodami, ker človek "v nobenem primeru ne sme nadomestiti stvarnika". To vlogo pa bi po mnenju Cerkve prevzel, če bi se ukvarjal z genskim inženiringom. Izvor človeškega življenja mora biti tako v zakonu in družini, pri čemer mora biti spočetje 'običajno', torej med moškim in žensko, ki se ljubita.
Cerkev torej nasprotuje kloniranju ljudi, tudi če gre za terapevtske namene, uporabi zarodnih celic, zmrzovanju človeških embrijev, saj naj bi bilo to v nasprotju z načelom o dostojanstvu zarodka, in celo reduciranju števila vsajenih embrijev, s čimer preprečujejo rojstvo več otrok naenkrat. Cerkev namreč tudi to sprejema kot splav. Poleg tega Vatikan prepoveduje vsaditev zamrznjenih zarodkov v druge ženske, ki bi si želele otroka, in vse oblike splava, k čemur prišteva tudi kontracepcijo. Diagnosticiranje genskih lastnosti ploda pred vsaditvijo v žensko je prav tako nedopustno kot tudi načrtno izboljševanje genskih potencialov zarodka, so še zapisali v Vatikanu.
Človeško življenje je vedno največja vrednota in ga je zato treba popolnoma spoštovati, ne glede na inteligenco, lepoto, zdravje ..., še piše v dokumentu. S tem so pravzaprav popravili znano stališče prejšnjega papeža Janeza Pavla II., ki je dopuščal možnost, da bi bila tovrstna genetska intervencija v skrajnih primerih lahko dopustna.
Zanimivo je, da se je prav Katoliška cerkev sicer v prejšnjem stoletju zavzemala za razvoj tehnike uporabe zarodnih celic, zdaj pa je tako drastično spremenila svoje stališče. Vseeno pa ni popolnoma prepovedala njihovo uporabo – dovoljena je namreč uporaba zarodnih celic odraslih in tistih iz popkovine ali placente.
Cerkev nima nič tudi proti nekaterim primerom oploditev z biomedicinsko pomočjo, vendar izključno med zakoncema in ob popolnem spoštovanju dostojanstva ženske. To pomeni, da ne dopušča uporabe jajčec ali sperme tretjih darovalcev.
Federico Lombardi, direktor tiskovnega urada Svetega sedeža, je ob tem zanikal, da gre za seznam prepovedi. Nasprotno, prepričan je celo, da gre za "temeljno potrjevanje človekovega dostojanstva".
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.