Velika Britanija je objavila seznam nezaželenih oseb v državi, poroča spletna stran BBC. Gre za ljudi, ki širijo in spodbujajo ekstremizem ter sovraštvo. Velika Britanija je leta 2005 sprejela odločitev, da se bo borila zoper omenjene pojave, tokrat pa se je prvič zgodilo, da so objavili tudi seznam z imeni. Čeprav je na seznamu 22 imen, so javnosti predstavili le 16. Šest imen je še naprej skrivnost, saj so oblasti ocenile, da bi z objavo njihovih imen ogrozile preiskave, ki so v teku.
Na seznamu so islamski ekstremisti, neonacisti in zagovorniki rasne superiornosti. Na seznamu je tudi ameriški radijski voditelj in drugi.
Sekretarka notranjega ministrstva Jacqui Smith je dejala, da bi moral biti prihod v Veliko Britaniji privilegij. Britanski Muslimanski svet je sporočil, da vlada ne bi smela ukrepati zoper ljudi, ne glede na njihovo prepričanje, razen v primeru kršenja zakonov. Smithova je dejala, da svoboda govora ne more biti izgovor tistih, ki širijo sovražni govor. Na seznamu pa so tisti, ki so očitno prestopili mejo, dodaja.

"Z imenovanjem teh oseb smo omogočili ljudem, da vidijo primere nezaželenega obnašanja, ki ga ne bomo tolerirali v tej državi. Prihod v to državo je privilegij. Osebam, ki zastopajo stališča, ki so popolnoma nasprotna našim, ne bomo dovolili v državo,“ je dejala Smithova in dodala, da bodo letošnjega oktobra poostrili zakone, ki določajo, kdo lahko vstopi v Veliko Britanijo.
Kdo je na seznamu?
Na seznamu nezaželenih oseb, ki je bil sestavljen med lanskim oktobrom in letošnjim marcem, je židovski ekstremist Mike Guzovsky in hamasov predstavnik v parlamentu Yunis Al-Astal. Njuno usodo delita tudi dva voditelja ruskih neonacističnih skupin Artur Ryno in Pavel Skachevsky.
Nekdanji Ku Klux Klanovec Stephen Donald Black, ki je ustanovil spletno stran Stormfront, je prav tako nezaželen na Otoku, poleg njega tudi neonacist Erich Gliebe. 79-letni ameriški pastor Fred Waldron Phelps Snr in njegova hči Shirley Phelps-Roper sta na seznamu zaradi njunih homofobičnih izjav in aktivnosti.
Ameriški radijski voditelj Michael Savag (njegovo resnično ime je Michael Weiner) je prav tako na seznamu. Američani so bili zgroženi nad njegovimi izjavami o priseljencih, islamu, avtizmu in posilstvih.
Predstavnik Muslimanskega sveta Velike Britanije Inayat Bunglawala je za BCC Radio dejal, da bi morali imeti posamezniki pravico vstopiti v državo ne glede na njihova prepričanja. "Organi naj se odzovejo v tistem trenutku, ko te osebe prestopijo mejo dovoljenega in prekršijo zakon. Ne pa pred tem,“ je opozoril.
V zadnjih letih so britanske oblasti številnim posameznikom preprečile vstop v državo. Vstop so onemogočili številnim aktivistom za pravice živali. Med znanimi imeni, ki jima je bilo prepovedano vstopiti v Veliko Britanijo, pa sta pevec Snoop Dogg in najbolj slavna ameriška gospodinja Martha Stewart.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.