Premier Miro Cerar, ki se v New Yorku udeležuje splošne razprave svetovnih voditeljev ob 70. obletnici ZN, je med obiskom ugotovil, da je Slovenija v svetovni organizaciji prepoznavna, aktivna in uspešna. V svojem današnjem govoru na splošni razpravi pa bo naslovil več tem, da pokaže slovensko pozornost dogajanju v svetu.
Cerar se je v torek udeležil vrha o soočanju s terorizmom v organizaciji ZDA in Turčije in kasneje povedal novinarjem, da pri tem sodelujejo številne države. ZDA so seznam sodelujočih v torek povečale na 65.
"Sodelovanje je nujno kajti terorizem je zelo resna grožnja za demokratično svetovno ureditev in človekove pravice. Zgolj ena država ne more biti uspešna v prizadevanjih proti tej resnično hudi nevarnosti, ki tepta človeško dostojanstvo," je povedal Cerar.
Zaradi tega v tej koaliciji proti Islamski državi (IS) sodeluje tudi Slovenija, in sicer na vse načine razen vojaškega. "Poudarjam, da naša država tu ne sodeluje vojaško," je dejal Cerar.
Kasneje se je sestal s predsednikom Generalne skupščine ZN Mogensom Lykketoftom in udeležil sprejema EU. Danes se bo udeležil svetovnega humanitarnega vrha in dogodka na visoki ravni o migracijah, zvečer oziroma zjutraj v četrtek po slovenskem času pa bo imel govor.
Premier je dejal, da se bo v svojem govoru ozrl na nekatere ključne probleme, kot so begunska kriza, vprašanje človekovih pravic in varnosti ter varovanja okolja.
"Pričakujem, da bo konferenca v Parizu prinesla kakšen bistven korak naprej, čeprav ta hip še ne moremo biti zelo optimistični. Tu so še druga vprašanja, ki smo jih obravnavali v teh dneh, kot je boj proti lakoti, revščini, enakopravnosti med spoloma, proti vsaki zlorabi žensk."
"Kar nekaj tem bom naslovil, da se vidi, da je Slovenija pozorna na to, kaj se dogaja v svetu. Da aktivno sodelujemo, da želimo pomagati. Pri implementaciji agend in načrtov je Slovenija potem konkretna, kar smo večkrat dokazali," je dejal Cerar.
Vroča tema so begunci oziroma migranti, kar bo Cerar omenil, vendar ne bo dajal konkretnih predlogov za reševanje. "Te moramo oblikovati znotraj EU in na Evropskem svetu sem že bil bolj konkreten. Na ravni ZN pa je potrebno opozarjati na problem in pozivati ZN, da se vključijo v reševanje."
"Slovenija pa mora biti dejavna kot članica EU in suverena država, kar počnemo po načelih humanitarnosti, solidarnosti in varnosti," je dejal Cerar in dodal, da bo Slovenija begunce oskrbela, pogledala, kam gredo, obenem pa ne bo dovolila nenadzorovanih tokov, ker bi tako opustila svojo dolžnost varovanja schengenske meje in ogrozila normalno delovanje države.
Med obiskom New Yorka je Cerar ugotovil, da je Slovenija v ZN dejavna in prepoznavna, njene pobude in predlogi se vključujejo v agendo, še posebej pa je priznano njeno delovanje na področju človekovih pravic.
V ospredju pozornosti je te dni med drugim tudi kriza v Siriji, o kateri sta se v ponedeljek pogovarjala ruski predsednik Vladimir Putin in ameriški predsednik Barack Obama. "Prav je, da se voditelji velikih držav, ki igrajo ključno vlogo v različnih kriznih žariščih, pogovarjajo med seboj," je menil Cerar.
Slovenija še ni zavzela uradnega stališča okrog predlogov, da bi bilo morda pametno za zdaj pustiti Bašarja al Asada na oblasti, dokler se ne porazi Islamska država (IS). "Slovenija pri reševanju krize ne more biti vodilna. To krizo so povzročile nekatere države oziroma nekateri dejavniki in Slovenije ni bilo med njimi in tudi pri reševanju krize morajo imeti ti deležniki glavno besedo," je povedal Cerar.
Čeprav pa premier pravi, da Slovenija zagotovo ne more podpreti tega, kar dela Asadov režim z lastnim prebivalstvom. "Zatira, uničuje in poškoduje lastne ljudi in jih izganja na ta način, kar je nesprejemljivo. Če ključni deležniki rešitve še niso našli, je tudi jaz ne morem. Najprej je potrebno rešiti življenja, zagotoviti varnost, kar bo vplivalo, da ne bo več beguncev. Ko pa bo nek relativen mir, neka varnost, pa je potrebno sprejeti tudi politične rešitve," je dejal.
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.