Južnokorejsko vojaško ladjo je 26. marca potopil torpedo s severnokorejske podmornice, trdijo južnokorejski preiskovalci. "Dokazi očitno vodijo k ugotovitvi, da je torpedo izstrelila severnokorejska podmornica," je skupina zapisala v poročilu o dogodku, ki je zahteval 46 življenj.
Kot poudarjajo v danes objavljenem poročilu, ni nobene druge verjetne razlage dogodka. Pojasnjujejo, da se ostanki torpeda, ki so jih našli, "popolnoma ujemajo" z vrsto torpeda, kakršnega Severna Koreja ponuja za izvoz. Pjongjang vpletenost v incident med Korejama, najhujši po sestrelitvi južnokorejskega letala leta 1987, v kateri je umrlo 115 ljudi, vztrajno zanika.
V času incidenta na območju le severnokorejske podmornice
Torpedo naj bi izstrelila manjša podmornica. Kot je zapisano v poročilu, so v bližini kraja, kjer se je zgodil incident, od dva do tri dni pred dogodkom opazili severnokorejsko ladjo in več manjših podmornic, ki so se nato čez nekaj dni vrnile v pristanišče. Podmornic drugih držav pa v času incidenta ni bilo na območju.
Južnokorejska ladja se je prelomila in nato potopila zaradi podvodne eksplozije okoli 250 kilogramov težkega torpeda, so ugotovili preiskovalci. V preiskavi so poleg južnokorejskih sodelovali tudi strokovnjaki iz ZDA, Avstralije, Velike Britanije in Švedske.
'Popoln prezir do človeškega življenja'
Na ugotovitve poročila se je že odzvalo več držav. Britanski zunanji minister William Hague je dejal, da napad kaže na popoln prezir do človeškega življenja in na očitno neupoštevanje mednarodnih obveznosti. Poudaril je, da bo to dejanje le še poglobilo nezaupanje mednarodne skupnosti do Severne Koreje. "Sovražno dejanje" je ostro obsodila tudi Avstralija. Premier Kevin Rudd je dejal, da gre za kršitev ustanovne listine ZN in dogovora o premirju med Korejama, sklenjenega leta 1953, mednarodna skupnost pa ne bo mogla dopustiti, da takšno dejanje ostane nekaznovano. Da za dejanje ni opravičila, meni tudi japonski premier Jukio Hatojama, ki je izrazil polno podporo Južni Koreji. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pa je poročila označil za zaskrbljujoča. Na Kitajskem pa medtem obe strani pozivajo, naj se vzdržijo vsakršnih sovražnih dejanj.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.