Ameriški predsednik Donald Trump je zjutraj ob pogovoru z afganistanskim predsednikom Ašrafom Ganijem na Generalni skupščini Združenih narodov v New Yorku napovedal dodatne sankcije proti Severni Koreji in nekaj ur kasneje je to tudi uresničil z izvršnim ukazom, ki širi pooblastila zveznih oblasti za pregon podjetij, bank in posameznikov, ki trgujejo s Pjongjangom.
Dejal je, da bodo imele tuje banke jasno izbiro. Ali bodo poslovale z ZDA ali pa bodo omogočale trgovino z režimom brez zakonov v Severni Koreji. Režim ne bo mogel več računati na druge, da mu pomagajo pri trgovini in bančnih dejavnostih.
Kot je znano, je Trump v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev 72. Generalne skupščine ZN v torek zagrozil s popolnim uničenjem Severne Koreje, če bo ogrožala ZDA in zaveznike, jedrske in raketne dejavnosti Pjongjanga pa so ena od glavnih tem razprav na sedežu ZN.
O tem je danes govoril z japonskim premierjem Šinzom Abejem in predsednikom Južne Koreje Mun Jae-inom. Ob pogovoru s korejskim kolegom je Trump dejal, da so vojaški odnosi med državama odlični, obenem pa zažugal, da je trgovinski sporazum med državama v prid Južni Koreji in na škodo ZDA ter ga bo treba spremeniti. Mun je dejal, da so provokacije Severne Koreje obsojanja vredne, in pohvalil trden odgovor ZDA ter menil, da bo Trumpov govor spremenil obnašanje Pjongjanga.
Severnokorejski minister Trumpov govor označil za 'pasji lajež'
Severnokorejski zunanji minister Ri Jong Ho je omenjeni Trumpov govor sicer označil za ''pasji lajež''. Kot poroča BBC, je novinarjem v bližini glavne stavbe ZN v New Yorku dejal: ''Star pregovor pravi: Čeprav pes laja, se parada nadaljuje. Če Trump misli, da nas je presenetil s pasjim laježem, očitno sanja.''
Trump je severnokorejskega voditelja Kim Džong Una med drugim označil za ''raketnega moža'', ki je na samomorilski misiji za sebe in režim. Glede te oznake je Ri Jong Ho odvrnil: ''Smilijo se mi njegovi pomočniki.''
Severnokorejski minister bo na zasedanju sicer imel govor v petek.
Mun: Južna Koreja si ne želi propada severnokorejskega režima
Južnokorejski predsednik pa je danes v svojem govoru dejal, da si Južna Koreja ne želi, da bi severnokorejski režim propadel. ZN je pozval, naj igrajo bolj aktivno vlogo v pomiritvi napetosti na Korejskem polotoku, ki se sicer zaradi severnokorejskih raketnih poskusov in ostre retorike med Washingtonom in Pjongjangom vedno bolj stopnjujejo. Ob tem je opozoril, da se je treba s situacijo spopasti mirno, da ne bi napetosti in "slučajna vojaška" srečanja uničila mira.
"Ne želimo si propada Severne Koreje, ne iščemo združitve s prisvojitvijo ali na umetne načine," je dejal. Vendar mora Pjongjang po njegovih besedah nemudoma prenehati z nepremišljenimi izbirami, ki bi lahko vodile "v lastno izolacijo in propad" ter izbrati pot dialoga.
Mednarodna skupnost bi se morala na provokacije iz Severne Koreje odzvati "močno in nepopustljivo", dokler ta po svoji volji ne bo prenehala z jedrskim programom, je še pozval.
Južna Koreja pošilja človekoljubno pomoč
Poleg tega je Južna Koreja sporočila, da bodo na sever poslali človekoljubno pomoč, kar se bo zgodilo prvič po dveh letih. Seul namerava skozi programe ZN za otroke, nosečnice in zdravstveni sistem v državo poslati za 6,7 milijona evrov vredno pomoč.
ZN je sicer v preteklih dneh uvedel nove sankcije proti Pjongjangu, ki so mu omejili uvoz nafte in izvoz tekstilnih izdelkov, da bi tako ''izstradali'' naftne zaloge in zmanjšali proračun za vojaške namene.
KOMENTARJI (212)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.