Severnokorejec Ri Džong Čol, ki so ga malezijske oblasti sumile vpletenosti v umor Kim Džong Nama, a ga zaradi pomanjkanja dokazov v petek izpustile, je dejal, da je žrtev zarote. Po poročanju BBC Čol trdi, da gre pri vsem skupaj za spletko, s katero poskušajo očrniti dobro ime in ugled Severne Koreje.
Dogajanje je komentiral pred severnokorejskim veleposlaništvom v Pekingu, potem ko so ga malezijske oblasti izgnale iz države. Preiskovalce je Čol obtožil uporabe prisilnih metod pri zasliševanju, da bi tako iz njega izvkekli priznanje. Grozili naj bi mu, da mu bodo pobili družino.
"Če bi vse priznal, bi mi omogočili lagodno življenje v Maleziji," je povedal in dodal: "Takrat sem spoznal, da gre za past. Želeli so me izkoristiti, da bi tako očrnili mojo deželo."
Glede avtomobila, registriranega na njegovo ime, ki naj bi ga našli v bližini letališča, je razložil: "Avtomobil je bil v moji garaži. Malezijska policija je to preverila in ugotovila, da govorim resnico." Čol je preiskovalcem sicer priznal, da je strokovnjak za kemijo, a naj bi v Maleziji delal pri uvozu sestavin, potrebnih za izdelavo mila.
Malezijske oblasti nadaljujejo s preiskavo o smrti Kim Džong Nama, odtujenega brata severnokorejskega voditelja Kim Džong Una. Nama so s smrtonosnim strupom umorili na letališču v Kuala Lumpurju pred približno tremi tedni. Čol trdi, da na dan incidenta sploh ni bil na letališču.
Malezija sicer v povezavi z umorom Kim Džong Nama išče še sedem Severnokorejcev, med njimi tudi uslužbenca na veleposlaništvu.
Severna Koreja opozarja ZDA pred morebitnimi sankcijami
Severna Koreja je medtem opozorila ZDA, da bodo "drago plačale", če jo bodo po umoru v Maleziji ponovno uvrstile na seznam držav, ki podpirajo terorizem. Po poročanju južnokorejskih in japonskih medijev naj bi namreč v Washingtonu že razmišljali o tem.
"ZDA bodo spoznale, da bodo morale drago plačati za svoje neutemeljene obtožbe," so povedali na zunanjem ministrstvu v Pjongjangu. Poudarili so, da Severna Koreja nasprotuje "vsem oblikam terorizma" in da ZDA le želijo okrniti njen ugled. "Minili so časi, ko so lahko ZDA vse povprek stigmatizirale in zatirale države, ki jim niso po volji, medtem ko same kontrolirajo ves svet," so dodali.
Južna Koreja za Namov umor krivi severnokorejski režim in opozarja mednarodno skupnost na domnevno pripravljenost Pjongjanga, da uporabi kemično orožje. Po poročanju južnokorejskih in japonskih medijev, ki se sklicujejo na diplomatske vire, naj bi zato ZDA razmišljale, da Severno Korejo ponovno uvrstijo na seznam držav, kot sta Iran in Sirija, ki po ameriškem prepričanju financirajo terorizem. Na tem seznamu se je Severna Koreja prvič znašla leta 1987, a so jo leta 2008, ko je naredila nekatere korake v smeri jedrske razorožitve, umaknili z njega.
Malezijsko zunanje ministrstvo pa je danes sporočilo, da je veleposlanika Severne Koreje v državi razglasila za nezaželeno osebo, saj kljub zahtevam po opravičilu za kritike Pjongjanga na račun malezijske preiskave umora tega ni bilo. "Izgon veleposlanika je znak zaskrbljenosti vlade, da je bila Malezija morda zlorabljena za nezakonite dejavnosti," so še zapisali v sporočilu.
Pjongjang zanika kakršno koli vpletenost v umor Kim Džong Nama in preiskavo prepušča Maleziji.
Regijo naj bi kmalu obiskal ameriški državni sekretar Rex Tillerson. Po poročanju lokalnih medijev naj bi na Japonsko pripotoval 17. marca, nato pa obiskal še Kitajsko in Južno Korejo. Glavna tema pogovorov naj bi bil severnokorejski jedrski program.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.