Severno Irsko pretresa škandal, ki je segel v sam vrh tamkajšnje politike in že prerasel v politično krizo. Sprožila ga je 60-letna Iris Robinson, soproga prvega severnoirskega ministra Petra Robinsona, tudi sama vidna političarka.
Javnosti je pred dnevi razkrila, da se je poleti 2008 zapletla v ljubezensko afero z mlajšim moškim in da trpi za depresijo, zaradi katere je poskušala lani celo narediti samomor. Robinsonova je poslanka v severnoirski skupščini in britanskem parlamentu, že decembra pa je napovedala, da se iz zdravstvenih razlogov umika iz politike. Svojo napoved naj bi uresničila že v prihodnjem tednu.
Soprog ji je odpustil
Soprog Peter Robinson ji je ob njenem javnem priznanju stal ob strani. V čustvenem televizijskem intervjuju je poudaril, da želi ostati predsednik vladajoče protestantske unionistične stranke in severnoirske vlade ter da bo svoji ženi stal ob strani. Iris naj bi mu svojo afero priznala marca lani, ko je tudi poskušala narediti samomor. Kot je še zatrdil, je prevzela odgovornost za svoja dejanja, on pa ji je oprostil in ve, da ji je odpustil tudi Bog.
Sumljivi finančni posli
Pozneje pa so začele prihajati na dan nove podrobnosti, zaradi katerih je sprva spolni škandal prerasel v politično krizo. Severnoirski program televizije BBC je namreč razkril, da je Iris Robinson svojemu takrat 19-letnemu ljubimcu Kirku McCambleyju na sporen način pomagala odpreti kavarno v Belfastu.
Robinsonova, ki je poleg poslanke tudi mestna svetnica, naj bi najprej v mestnem svetu zagotovila podporo za izgradnjo novega centra ob reki Lagan, v katerem se omenjena kavarna nahaja, nato pa je svojemu ljubimcu od dveh investitorjev priskrbela še 50.000 funtov za odprtje lokala. Pri tem jih je sicer 5000 zahtevala zase. V zameno naj bi za enega od omenjenih investitorjev lobirala v svojem volilnem okraju.
V skladu z zakonodajo bi morala Robinsonova pristojne lokalne oblasti seznaniti, da ima pri odločitvi o izgradnji centra in o zakupu tamkajšnje kavarne lasten finančni interes, a tega ni storila. Kot poslanka bi morala tudi prijaviti 50.000 funtov, ki jih je prejela od investitorjev. Poleg tega naj bi Peter Robinson, ki ga ministrski kodeks kot člana vlade zavezuje, da dela v javnem interesu, vedel za denar, ki ga je Iris prejela od poslovnežev. Na soprogo naj bi pritiskal, da denar vrne, vendar pa s tem ni seznanil pristojnih oblasti. In prav zaradi tega se utegne zrušiti tudi njegova politična kariera.
Prvi minister sicer zaenkrat vztraja, da bo opral ime in dokazal, da za sporne posle svoje soproge ni vedel. V ta namen in v luči medijskih pritiskov je že odredil tudi uradno preiskavo. Kot je poudaril, o finančnih poslih ni vedel čisto ničesar, kar tudi ni presenetljivo, glede na to, da mu je soproga prikrivala afero, ki je bila povod zanje.
Ogrožen mirovni proces?
Pozivi k odstopu so kljub temu vse glasnejši. A ogrožen po poročanju tujih tiskovnih agencij ni le Robinsonov položaj, temveč tudi celoten severnoirski mirovni proces, saj je škandal udaril v zelo neprimernem trenutku. Mirovni proces med severnoirskimi protestanti in katoliki je namreč že tako ali tako v težavah, odstop prvega ministra pa bi ga lahko dokončno pokopal, saj bi porušil krhko ravnotežje v regionalni vladi.
Spomladi bodo sicer v Veliki Britaniji potekale parlamentarne volitve, na katerih se Robinsonu ne obeta dober rezultat. Poleg omenjene afere mu je lani škodil škandal v zvezi s spornim izplačevanjem poslanskih stroškov v britanskem parlamentu. Poleg visokih plač, ki jih Robinsonova prejemata, sta v letih 2004–2008 med drugim zahtevala povračilo 30.000 funtov za hrano in 160.000 funtov za obresti na hipotekarni kredit, s katerim sta kupila drago stanovanje v Londonu.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.