Okoli 200 severnih jelenov, ki so jih našli mrtve na Svalbardu, ni moglo najti dovolj hrane za preživetje, kar je posledica podnebnih sprememb, menijo znanstveniki z Norveškega polarnega inštituta (NPI), znanstvene raziskovalne agencije, ki že zadnjih 40 let spremlja populacijo severnih jelenov.
Njihove letošnje ugotovitve pa so strašljive - populacija severnih jelenov se je zmanjšala, poleg najdenih poginulih jelenov so bile posamezne živali veliko presuhe, kazale so znake lakote. Od sredine 90. let preteklega stoletja pa se je populacija severnih jelenov po svetu zmanjšala za kar 56 odstotkov.
"Še nikoli prej niso znanstveniki videli toliko trupel naenkrat," je poročala norveška televizija NRK, za katero je predstavnik NPI, Åshild Ønvik dejal: "Grozljivo je najti toliko poginulih živali."
Strokovnjaki že dlje časa trdijo, da je prav Svalbard otočje, ki velja za najsevernejši del Norveške, znano pa je predvsem po severnih medvedih in ledenikih, na prvi fronti črti podnebnih sprememb, piše CNN. "Svalbard spada med območja, kjer so podnebne spremembe najbolj vidne, kar ima posledice za tam živeče živali," navajajo pri NPI. Mesto Longyearbyen, ki velja za najsevernejše mesto na svetu, pa se segreva hitreje kot katerokoli drugo mesto na svetu, trdi norveški meteorološki inštitut.
Podnebne spremembe prinašajo toplejši zrak na Svalbard, kar posledično pomeni več padavin, poroča Live Science. In prav močno deževje v decembru naj bi bilo po mnenju strokovnjakov eden glavnih razlogov za pomanjkanje hrane, saj naj bi ustvarilo sloj ledu na njihovih običajnih zimskih pašnikih.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.