Varnostni svet ZN je že v ponedeljek soglasno sprejel izjavo, s katero je obsodil severnokorejsko izstrelitev rakete in napovedal poostritev sankcij proti tej državi. V Pjongjangu so se na to ostro odzvali in potrdili, da bodo bojkotirali pogajanja o jedrskem programu. Grožnje že uresničujejo, saj so inšpektorjem Mednarodne agencije za jedrsko energjo (IAEA) danes prepovedali dostop do jedrskih objektov in jih pozvali, naj čim prej zapustijo državo.
Severna Koreja je tudi napovedala, da bodo znova zagnali jedrski reaktor v Jongbjonu in okrepili svojo jedrsko obrambo. Dejali so še, da je izstrelitev rakete del njihovega miroljubnega vesoljskega programa. Izjavo Varnostnega sveta Združenih narodov so obsodili kot veliko žalitev.
Pjongjang je jedrski reaktor v Jongbjonu v skladu z mednarodnim dogovorom, ki je Severni Koreji omogočil omilitev sankcij, zaprl leta 2008. Dejali so še, da je njihova izjava zgolj odgovor na grožnje VS ZN, ki je napovedal ostrejše sankcije. Kitajska, ki je zaveznik Severne Koreje, je vse strani pozvala k umiritvi, medtem ko sta Rusija in Japonska apelirali na Severno Korejo, da se vrne za pogajalsko mizo.
Sankcije ne bodo imele učinka
"Sankcije ne bodo imele velikega učinka, ne bodo spremenile njihovih dejanj,“ je dejal profesor mednarodnih odnosov na Univerzi Renmin v Pekingu Shi Jinhong. "To ne bo vplivalo na trgovanje s Kitajsko. Sankcije bodo morda imele vpliv na trgovanje z razkošnimi dobrinami, vse skupaj pa bo imelo šibek vpliv na celotno trgovanje,“ je še dejal.
O sankcijah do konca aprila
Varnostni svet v sprejeti izjavi od Severne Koreje tudi zahteva, da ne izvaja več podobnih poskusov, ter napoveduje poostritev obstoječih sankcij. Tako naj bi do 30. aprila določili, komu bodo zamrznili premoženje oziroma onemogočili prenos premoženja iz ali v Severno Korejo.
Poleg tega je Varnostni svet ZN Pjongjang pozval, naj izpolni vse obveznosti, ki izhajajo iz resolucije 1718, sprejete leta 2006. Ta resolucija od Severne Koreje med drugim zahteva opustitev jedrskega programa in uničenje vsega orožja za množično uničevanje in balističnih raket.
V Južni Koreji so sprejetje izjave v Varnostnem svetu ZN pozdravili ter poudarili, da bo severna soseda morala priznati, da je mednarodna skupnost zavzela enotno stališče. V Washingtonu so prav tako pozdravili "jasno in enotno sporočilo, ki bo za Severno Korejo imelo posledice".
Kot je znano, je Severna Koreja 5. aprila izstrelila raketo. Po njihovem mnenju naj bi šlo za komunikacijski satelit in da je imela do tega pravico, dejansko pa naj bi na ta način preizkusila raketo dolgega dosega, kar je v nasprotju z resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki Severni Koreji prepoveduje vse dejavnosti, povezane z raketami.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.