Severna Koreja je zavrnila vse nadaljnje mirovne pogovore z Južno Korejo, krivdo za to odločitev pa docela pripisala nedavnim "ukrepom" južne sosede.
Hkrati je ob 8.00 po lokalnem času (opolnoči po srednjeevropskem času) iz Tongchona nad morje ob vzhodni obali polotoka poskusno izstrelila dva zaenkrat še neznana projektila, kar sta potrdili tako južnokorejska vojska kot Japonska. "Dva nedefinirana projektila sta prepotovala 230 kilometrov, dosegla višino 30 kilometrov, nato pa padla v morje," je sporočil generalštab južnokorejske vojske.
Novico o severnokorejskih izstrelitvah je potrdil tudi japonski premier Šinzo Abe, a poudaril, da ne bosta vplivali na varnost Japonske. "Smo v pripravljenosti in sprejemamo vse potrebne ukrepe, da bi javnosti zagotovili varnost, ob tem pa se usklajujemo z ZDA," je še pojasnil.
To je tako šesta tovrstna izstrelitev v manj kot mesecu dni, poroča BBC. Severna Koreja je dve balistični raketi kratkega dosega, ki sta nato padli v Japonsko morje, izstrelila tudi pred šestimi dnevi. Ob prejšnjih izstrelitvah raket je Pjongjang opozarjal Seul, naj preneha uvažati visokotehnološko orožje ter se odpove skupnim vojaškim vajam z ZDA.
Niz novih severnokorejskih 'preizkušanj' prihaja kot neposredni odgovor na včerajšnji govor južnokorejskega predsednika Mun Džae-Ina. Ta je v govoru na slovesnosti ob dnevu narodne osvoboditve od japonske nadvlade nakazal, da bi želel do leta 2045 videti združen Korejski polotok. "Nov korejski polotok, ki bo prinašal mir in blaginjo, tudi vzhodni Aziji in celotnemu svetu, nas pričakuje," je Mun izpostavil v televizijskem nagovoru. A hkrati dodal, da je jedrska razorožitev korejskega polotoka trenutno na najbolj kritični točki oziroma razpotju, saj se zdijo pogovori med Severom in Jugom v slepi ulici.
"Za to, da je denuklearizacija zastala na mrtvi točki, je v celoti kriva odločitev Južne Koreje za sodelovanje na novih skupnih vojaških vajah z ZDA," pa je v sporočilu za javnost odgovorila Severna Koreja. "Kakšen je smisel dialoga, če Južna Koreja govori o miroljubni ekonomiji in režimu, hkrati pa - celo v tem trenutku - sodeluje pri skupnih vojaških vajah z ZDA?" se sprašuje v izjavi, ki jo povzemajo tuji mediji. Sprašuje se celo o miselnem procesu južnokorejskega predsednika. "Omenja pogovore med Severom in Jugom, a se hkrati igra vojne scenarije, ki predvidevajo uničenje naših vojaških sil v 90 dneh. Resnično je brez sramu."
"Za južnokorejske predstavnike nimamo več besed," je Severna Koreja še dodala v izjavi. Se je pa nad novimi skupnimi vojaškimi vajami južne sosede in ZDA v pismu, ki ga je poslal ameriškemu 'kolegu' pritožil tudi severnokorejski voditelj Kim Džong Un. Po njegovem so njihove aktivnosti "smešne in drage".
Ameriški predsednik Donald Trump in Džong Un sta se na junijskem srečanju na demilitariziranem območju med Korejama sicer dogovorila o vnovičnem začetku pogajanj o denuklearizaciji. Pogovori se niso začeli, Pjongjang pa je večkrat opozoril, da se tudi ne bodo, če bodo še naprej potekale vojaške vaje.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.