Severnokorejska vojska je sporočila, da ima dokončno odobritev za napad na ZDA, vključno z uporabo jedrskega orožja. V izjavi generalštaba vojske, ki jo je objavila državna tiskovna agencija KCNA, še piše, da so ZDA uradno obvestili, da bodo njihove grožnje potolkli z "naprednimi manjšimi ... sredstvi za jedrski napad".
"Ta neusmiljena operacija naših revolucionarnih oboroženih sil je bila dokončno preučena in potrjena," je zapisano v sporočilu. "Trenutek eksplozije se hitro približuje," so še navedli in dodali, da bi lahko vojna na Korejskem polotoku izbruhnila "danes ali jutri". "Glede na to bo generalštab podvzel silovite praktične vojaške protiukrepe," je objavila KCNA.
Zaprli industrijsko območje, v katerem delajo južnokorejski delavci
Severna Koreja je danes uresničila grožnje in zaprla skupni industrijski kompleks Kaesong, ki ga deli z Južno Korejo. Južnokorejskim delavcem je prepovedala vstop na območje, s čimer je še zaostrila retoriko z južno sosedo, s katero je, kot je sporočila pred dnevi, v vojnem stanju.
Južnokorejski delavci so lahko območje zapustili, novi pa niso smeli več vstopiti. Na območju je dejavnih več kot sto tovarn, ki zaposlujejo več kot 50.000 Severnih Korejcev in več sto južnokorejskih menedžerjev, ki vsakodnevno prosijo za dovoljenje za vstop na območje.
Južnokorejski obrambni minister Kim Kvan Džin je v odzivu dejal, da Seul obravnava vse možnosti, vključno z vojaškim posredovanjem, če bodo življenja Južnih Korejcev v Severni Koreji ogrožena. "Južna Koreja globoko obžaluje prepoved in poziva, da jo takoj umaknejo. Zagotovitev varnosti naših državljanov je naša najvišja prednostna naloga in južnokorejska vlada bo sprejela vse potrebne ukrepe, ki so za to nujni," je dejal predstavnik južnokorejskega ministrstva za združitev.
Prepoved vstopa južnokorejskim delavcem se tokrat ni zgodila prvič. Že marca 2009 je Pjongjang zaradi skupnih vojaških vaj ameriške in južnokorejske vojske za kratek čas uvedel takšno prepoved.
Danes se je kitajski predstavnik sestal z veleposlaniki ZDA in obeh Korej in izrazil zaskrbljenost nad položajem na Korejskem polotoku, so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva. Kitajska upa, da bosta Severna in Južna Koreja s pogovori rešili odprta vprašanja.
Rusija: Razmere so eksplozivne
O razmerah na Korejskem polotoku sta se nato danes pogovarjala tudi obrambna ministra ZDA in Kitajske. Ameriški minister Chuck Hagel je kitajskemu kolegu Čang Vankuanu dejal, da bi morali državi sodelovati, da bi zadržali "vse večjo grožnjo" Severne Koreje.
Kot so sporočili iz Pentagona, je tudi izrazil pomembnost ohranjanja dialoga med Kitajsko in ZDA in sodelovanje pri tem vprašanju. Kitajski državni mediji so poročali zgolj, da sta Hagel in Čang "izmenjala poglede glede vprašanja skupnega interesa".
Zaskrbljeni so tudi v Rusiji. Namestnik ruskega zunanjega ministra Igor Morgulov je razmere označil za "eksplozivne" ter vse strani pozval, naj se vzdržijo dejanj, ki bi jih lahko še poslabšale.
Kerry: ZDA bodo zaščitile sebe in svojo zaveznico
Severnokorejski režim je v zadnjih tednih zagrozil z napadi na Južno Korejo, ameriška oporišča na otoku Guam in na Havajih ter na ameriških tleh. Grožnje so posledica zadnjih sankcij, ki jih je Varnostni svet Združenih narodov proti Severni Koreji sprejel, potem ko je ta februarja izvedla že tretji jedrski poskus. Dodatno so Pjongjang razjezile tudi že omenjene vsakoletne skupne vojaške vaje ameriške in južnokorejske vojske.
Pozno sinoči se je na zadnje grožnje odzval tudi ameriški zunanji minister John Kerry. "Naj bom popolnoma jasen. ZDA se bodo branile in zaščitile tudi svojo zaveznico Južno Korejo," je dejal po pogovorih z južnokorejskim kolegom Jun Bjung Sejem.
ZDA so se na severnokorejske grožnje odzvale z napotitvijo dveh rušilcev v bližino Korejskega polotoka, ki lahko prestrezata balistične rakete.
Včeraj se je na zaostritev odnosov med Korejama odzval tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki je dejal, da gre vse skupaj predaleč. Pozval je k čimprejšnjim pogovorom s Pjongjangom. "Jedrske grožnje niso igra," je dodal.
KOMENTARJI (1118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.