Severna Koreja je sporočila, da je uspešno izvedla jedrsko testiranje. Po njihovih besedah so preizkus izvedli z "manjšo podzemno napravo z veliko eksplozivno močjo", detonacija pa je potekala pod zemljo.
Več držav v bližini te izolirane obubožane države je sporočilo, da so njihovi seizmografi okoli četrte ure zjutraj zaznali potres, ki je imel značilnosti eksplozije. Da je potres posledica severnokorejskega jedrskega testa, nakazuje lokacija epicentra potresa, ki je na kraju, kjer je znani severnokorejski podzemni jedrski poligon.
Poskus naj bi imel moč med šestimi in sedmimi kilotonami, kar je precej več kot pri prvih dveh testih leta 2006 in 2009. Za primerjavo, prva atomska bomba, ki so jo ZDA odvrgle na Hirošimo, je imela moč 15 kiloton. Za zdaj ni znano, ali je Severna Koreja pri današnjem poskusu uporabila uran.
Varnostni svet razpravlja o poostritvi ukrepov
Zaradi poskusa se je na izrednem zasedanju sestal Varnostni svet ZN. Predsednik sveta je trenutno južnokorejski zunanji minister Kim Sung Hvan, ki je dejal, da ta organ ZN "ostro obsoja" tretji jedrski poskus Severne Koreje.
"Člani Varnostnega sveta ostro obsojamo ta poskus, ki predstavlja grobo kršitev resolucij Varnostnega sveta," je povedal. Prav zdaj pa Varnostni svet razpravlja o "primernih ukrepih". Ob tem je ameriška veleposlanica pri ZN Susan Rice dejala, da namerava Washington s svojimi zavezniki utemeljiti poostritev sankcij proti režimu v Pjongjangu.
Obsodbe poskusa ne omehčajo Severne Koreje
Severnokorejsko razkazovanje vojaških mišic sta nemudoma obsodili Južna Koreja in Japonska, pa tudi Rusija, ki je že prejšnji mesec podprla zaostritev sankcij, potem ko je decembra Severna Koreja izstrelila raketo.
Odzval se je tudi ameriški predsednik Barack Obama. Severnokorejski jedrski poskus je po njegovih besedah "provokativno dejanje, ki ogroža varnost v regiji, obenem pa predstavlja tudi grožnjo ZDA". Pjongjang je opozoril, da s tem krši svoje obveze in več resolucij ZN. Obsodbam se pridružujeta tudi EU in zveza Nato.
Zelo zaskrbljen je generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki pravi, da gre za grobo kršitev resolucije ZN. Generalni sekretar je obenem izrazil obžalovanje, ker je Pjongjang kljuboval "močnim in enoglasnim pozivom mednarodne skupnosti, naj se vzdrži dodatnih provokativnih ukrepov". Varnostni svet je zato za danes že sklical izredno zasedanje.
Toda ostra sporočila in žuganje z grožnjami očitno ne prepričajo Severne Koreje. Njihovo zunanje ministrstvo je zagrozilo z nespecifičnima "drugim in tretjim ukrepom", ki bosta sledila jedrskemu poskusu, in pojasnilo, da je jedrski poskus dejanje samoobrambe, saj jih ZDA vse bolj ogrožajo. Neki severnokorejski diplomat pa je medtem sporočil, da se njegova država "nikoli ne bo uklonila resolucijam".
Poskus obsodila tudi Kitajska
Kitajska, edina prava zaveznica Severne Koreje, je prav tako izrazila ostro nasprotovanje jedrskemu poskusu v Severni Koreji, ki ga je izvedla "kljub vsesplošnemu nasprotovanju mednarodne skupnosti". "Odločno pozivamo Severno Korejo, naj spoštuje svoje zaveze o jedrski razorožitvi in ne sprejema ukrepov, ki bi lahko poslabšali razmere," so sporočili z zunanjega ministrstva v Pekingu.
Analitiki menijo, da je malo verjetno, da bi Peking kaznoval režim v Pjongjangu, čeprav so kitajski državni mediji opozarjali Severno Korejo, da bo plačala visoko ceno, če bo izvedla test.
Zanimiv pa je tudi poziv Irana. Z njihovega zunanjega ministrstva so sporočili, da se morajo vse države hkrati odreči jedrskemu orožju in orožju za množično uničevanje. Dodali pa so, da mora biti dovoljena uporaba jedrske energije v miroljubne namene.
Severna Koreja je prvi jedrski test izvedla leta 2006, drugega pa leta 2009. Oba sta povzročila obsodbe mednarodne skupnosti in posledično tudi nove sankcije.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.