Severna Koreja nadaljuje svojo grozilno retoriko do južne sosede in ZDA. Tokrat je sporočila, da je vstopila v vojno stanje z Južno Korejo. Pri tem je obljubila "neizprosne fizične akcije" proti "vsakršnemu provokativnemu dejanju".
Pjongjang sicer z napadi zadnji mesec grozi že skoraj vsak dan. Februarja je namreč država izvedla svoj tretji jedrski poskus, zaradi katerega so Združeni narodi sprejeli nove, ostrejše ukrepe proti državi.
"Od danes odnosi med Severno in Južno Korejo vstopajo v stanje vojne in vsakršna dejanja bodo obravnavana v tem smislu," je danes sporočila Severna Koreja. "Dolgo trajajoča situacija na Korejskem polotoku, kjer ni bilo niti miru niti vojne, je zdaj dokončno končana," so dodale oblasti v Pjongjangu.
Prav tako je Severna Koreja danes zagrozila, da bo zaprla skupno industrijsko območje, če bo Seul nadaljeval žaljenje integritete. Gre za območje, ki naj bi ga uporabljali le za to, da bi lahko sicer najbolj izolirana država na svetu zbirala denarna sredstva. Industrijsko območje sicer leži nekaj kilometrov severno od meje med državama. Severna Koreja je sicer doslej vedno poskušala preprečiti, da bi krize v odnosih med obema Korejama vplivale na industrijsko cono, ki je pomemben vir prihodka za to komunistično državo.
Vendar pa le peščica analitikov meni, da bi Severna Koreja lahko tvegala vojaški konflikt. Tehnično sta obe Koreji v vojni že od leta 1953, saj od takrat državi nista podpisali nobenega mirovnega sporazuma.
Severno Korejo pa so razjezile tudi vsakoletne vojaške vaje Južne Koreje in ZDA. Včeraj je severnokorejski voditelj Kim Džong Un dejal, da je prišel čas za poravnavo računov z ameriškimi imperialisti. Ob tem je raketnim enotam ukazal, naj bodo rakete pripravljene za napad na ZDA ter ameriška vojaška oporišča na otoku Guam in na Havajih.
Večina analitikov je prepričana, da bi bila totalna vojna obeh Korej uničujoča za Severno Korejo. Vendar pa je kljub ostrim grožnjam s silovitim odgovorom z obeh strani mogoče pričakovati manjše incidente.
Pozivi k umiritvi strasti
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je opozoril pred stopnjevanjem napetosti na Korejskem polotoku. Dejal je, da se mora Severna Koreja nehati igrati z ognjem in opustiti svoj jedrski program. Opozoril je še, da situacija v regiji vpliva tudi na mir in varnost v svetu.
Rusko zunanje ministrstvo je vse vpletene strani pozvalo, naj se vedejo odgovorno in bolj zadržano, pri tem pa opozorilo ZDA in Južno Korejo pred nadaljnjimi provokacijami. "Jasno je, da nas napetosti na naši vzhodni meji ne pustijo hladne," je povedal predstavnik ruskega zunanjega ministrstva za Severno Korejo Grigorij Logvinov. Položaj ocenjujejo kot "zelo napet in nevaren", a da so se ZDA in Južna Koreja odzvale uravnoteženo ter tako situacija ni nepopravljiva."Upamo, da ne bo nobena stran prestopila točke, s katere ne bo vrnitve," je še dejal.
Iz ZDA so sporočili, da najnovejše grožnje Severne Koreje jemljejo resno, a obenem opozarjajo, da ima Pjongjang že dolgo zgodovino ostre retorike. "Videli smo poročila o novi in nekonstruktivni izjavi Severne Koreje. Grožnje jemljemo resno in ostajamo v tesnem stiku z našo zaveznico Južno Korejo," je povedala tiskovna predstavnica varnostnega odbora Bele hiše Caitlin Hayden, ki je spet poudarila besede ameriškega ministra za obrambo Chucka Hagla, da so ZDA v polni pripravljenosti ter so zmožne braniti sebe in svoje zaveznike.
Tudi Francija je izrazila skrb glede povečanja napetosti na Korejskem polotoku in je Severno Korejo opozorila, naj se vzdrži provokacij. "Francija poziva Severno Korejo, naj se izogne novim provokacijam ter izpolni svoje mednarodne obveznosti v okviru resolucij ZN," so sporočili iz francoskega zunanjega ministrstva.
KOMENTARJI (1243)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.