Posebni poročevalec Združenih narodov o o človekovih pravicah Severni Koreji Marzuki Darusman je v svojem poročilu razkril, da je Severna Koreja vsaj 50.000 ljudi poslala v tujino na delo v pogojih, ki jih lahko označimo za "prisilno delo".
Darusman je pojasnil, da delavci zaslužijo zelo malo, dobijo veliko premalo hrane in so prisiljeni delati tudi do 20 ur na dan.
Delodajalci sicer izplačujejo "neprimerno višje zneske", a jih nakazujejo neposredno severnokorejski vladi, ta pa delavcem nakaže le majhen del zneska, je še zapisal v svojem poročilu.
Večina delavcev je v Rusiji in na Kitajskem, delajo predvsem v rudnikih, tekstilni ter gradbeni industriji. Darusma je zapisal, da delajo tudi v drugih azijskih in afriških državah, na Srednjem vzhodu in tudi v Evropi.
Zapisal je, da podjetja, ki zaposlijo severnokorejske delavce, "postanejo sostorilci v nesprejemljivem sistemu prisilnega dela".
Ti delavci predstavljajo vir dohodka državi, kjer vladajo "zelo ostre finančne in ekonomske razmere".
Ocenil je, da Severna Koreja s takšnim sistemom pošiljanja svojih delavcev v tujino služi med 1,1 milijarde do 2,1 milijarde evrov vsako leto.
Od leta 2006 je Severna Koreja podvržena mednarodnim sankcijam zaradi testiranja jedrskega orožja, rezultat tega pa je primanjkljaj tujega dotoka denarja, zato se očitno poslužujejo tehnik prisilnega dela, da si jih vendarle zagotovijo.
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.