Ameriški predsednik Donald Trump je obnovil in podaljšal sankcije proti Severni Koreji ter pri tem kot razlog navedel "izjemno grožnjo" njihovega jedrskega orožja. A besede presenetljivo prihajajo le deset dni zatem, ko je Trump na svojem Twitter profilu zapisal, da "jedrska grožnja iz Severne Koreje ne obstaja več," poroča BBC.
ZDA so v teh dneh odpovedale tudi obsežne vojaške vaje s tradicionalno zaveznico Južno Korejo. Trump je po nedavnem srečanju s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom v Singapurju napovedal, da bodo vaje za nedoločen čas prekinjene ter jih označil za "provokativne" in "drage". Napoved je bila pravo presenečenje in šok za mnoge, saj so ZDA do sedaj vztrajale, da so vaje namenjene izključno v obrambne namene ter da so ključnega pomena za njihovo zavezništvo z Južno Korejo.
Tradicionalnim vajam, ki potekajo med lokalno vojsko in ameriški silami v Južni Koreji, je uradni Pjongjang leta in leta nasprotoval ter jih označeval za "pripravo na invazijo". Odločitev za odpoved vaj so tako mnogi kritizirali kot popuščanje Severni Koreji.
Iz Pentagona so v petek sicer sporočili, da vaje odpovedujejo "v podporo diplomatskim pogajanjem pod vodstvom državnega sekretarja Mika Pompea" in da bodo morebitne dodatne odločitve odvisne od "nadaljevanja pogajanj Pjongjanga v dobri veri".
'Reči, da je problem Severne Koreje rešen, še ne pomeni, da je to res'
Nedavno obnovljene ostre gospodarske sankcije proti režimu v Pjongjanju, ki so v veljavi sicer že vse od leta 2008, je Trump tako sedaj podaljšal še za eno leto. V izvršnem ukazu je pri tem zapisal, da "obstoj in tveganje širjenja materiala, uporabnega za orožje ter dejanja in politike severnokorejske vlade še vedno predstavljajo neobičajno in izredno grožnjo nacionalni varnosti, zunanji politiki in gospodarstvu ZDA".
Ameriški demokrati trdijo, da nedavna retorika Trumpa direktno nasprotuje njegovim prejšnjim besedam hvale na račun Kim Džong Una in uspeha njunega srečanja v Singapurju. Poleg zagotovil, da Severna Koreja ni več jedrska grožnja, je ameriškim državljanom med drugim zagotavljal, da lahko "mirno spijo". Vodja demokratov v ameriškem senatu Chuck Schumer je dodal, da "reči, da je problem Severne Koreje rešen, še ne pomeni, da je to res".
Na zgodovinskem srečanju v Singapurju sta predsednika ZDA in Severne Koreje podpisala skupno izjavo, v kateri Amerika obljublja "varnostna zagotovila", Pjongjang pa se zavezuje, da "si bo prizadeval za popolno denuklearizacijo Korejskega polotoka", brez pojasnila, kaj to pomeni.
A ameriški državni sekretar Mike Pompeo je zatrdil, da sankcije proti uradnemu Pjongjangu ostajajo, vse dokler še vedno potekajo pogajanja glede jedrskega orožja. No, na drugi strani so severnokorejski državni mediji poročali, da se je Trump strinjal z "odpravo sankcij".
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.