Ameriško tihomorsko poveljstvo je sporočilo, da je bila z vzhodne obale Severne Koreje izstreljena raketa, ki pa jo je kmalu po izstrelitvi razneslo. Izstrelitev je potrdilo tudi poveljstvo oboroženih sil Južne Koreje.
Incident, ki predstavlja novo kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN, se je zgodil nekaj ur pred pristankom podpredsednika ZDA Mika Pencea v Seulu, kamor je prispel na pogovore o vedenju Severne Koreje. Pence je izstrelitev rakete obsodil in jo označil za provokacijo. "Davišnja provokacija Severne Koreje je zgolj zadnje opozorilo glede tveganja, s katerim se vsak od vas sooča vsak dan," je dejal ob praznovanju velike noči na večerji z vojaki v ameriškem vojaškem oporišču Yongsan.
Severna Koreja je raketni poskus opravila kljub pozivom njene najpomembnejše zaveznice Kitajske, ki ji je takšno vedenje odsvetovala. Mednarodna javnost je pričakovala, da bo severnokorejski diktator Kim Džong Un v soboto ob praznovanju 105. obletnice rojstva ustanovitelja komunistične države Kim Il Sunga ukazal še kakšen nov jedrski poskus, vendar pa je v soboto potekala le parada, na kateri so razkazovali tudi nove rakete.
Po podatkih ameriške vojske to, kar je bilo izstreljeno v nedeljo, ni bila medcelinska raketa, grožnje režima v Pjongjangu z napadom na ZDA pa glede na ponesrečen poskus še nekaj časa ne bodo uresničljive. Severna Koreja je iz iste regije na začetku meseca izstrelila raketo, ki je zmogla okrog 60 kilometrov, nato se je začela nenadzorovano vrteti in je padla v morje.
Obrambni minister ZDA Jim Mattis je sporočil, da se predsednik Trump in njegova vojaška ekipa zavedata neuspešnega raketnega preizkusa, vendar pa predsednik nima nobenega dodatnega komentarja. ZDA bodo zdaj najprej skušale ugotoviti, kaj natančno je Pjongjang izstrelil iz mesta Sinpo.
Severna Koreja ima na voljo številne raketne izstrelke kratkega dosega, na katere lahko namesti jedrsko orožje. Ima oziroma razvija tudi rakete srednjega in dolgega dosega, vendar te še ne letijo tako, kot bi morale. Nedeljska izstrelitev naj bi bila kljubovanje predsedniku Trumpu, vendar za zdaj pomeni le veliko blamažo po sobotnem razkazovanju moči.
Mednarodni konsenz, da se vedenje Pjongjanga ne more nadaljevati
Svetovalec za nacionalno varnost ameriškega predsednika, general Herbert Raymond McMaster, je potrdil, da kitajsko vodstvo tesno sodeluje z ZDA, da bi rešili jedrsko vprašanje Severne Koreje. Po njegovih besedah obstaja mednarodno strinjanje glede tega, da se sedanje "grozeče vedenje" Severne Koreje ne more nadaljevati. "Mislim, da sedaj obstaja mednarodno strinjanje, ki vključuje Kitajce in kitajsko vodstvo, da se sedanje stanje ne more nadaljevati," je v pogovoru za ameriško televizijo ABC dejal McMaster, ki se trenutno mudi v Afganistanu.
Ob tem je opozoril, da je Peking, sicer ključni zaveznik Severne Koreje, zaskrbljen zaradi ravnanja Pjongjanga. Ameriški predsednik Trump je dal jasno vedeti, da režimu v Pjongjangu, ki naj bi imel jedrsko orožje, ne bo dovolil, da ogroža ZDA in njene zaveznice v regiji, je še poudaril McMaster.
ZDA skupaj z regionalnimi zavezniki in partnerji, vključno s kitajskim vodstvom, preučuje različne možnosti, ki bi jih lahko uporabili, če bi "severnokorejski režim zavrnil jedrsko razorožitev", je še dejal general.
Obsodbe severnokorejskega raketnega preizkusa
V svetu pa se že vrstijo prve obsodbe preizkusa. Kot so sporočili iz urada južnokorejskega predsednika, bo Seul odločno odgovoril na nadaljnje severnokorejske provokacije. Spodleteli raketni preizkus je ostro obsodilo tudi južnokorejsko zunanje ministrstvo in prav tako zagrozilo z resnimi povračilnimi ukrepi v primeru morebitnega severnokorejskega jedrskega poskusa ali drugih provokacij.
V Londonu je britansko zunanje ministrstvo sporočilo, da so zaskrbljeni zaradi raketnega preizkusa Severne Koreje. Dodali so, da pozorno spremljajo razmere.
V Berlinu je nemška vlada severnokorejski raketni preizkus obsodila kot jasno kršitev mednarodnega prava in obsodila politiko konfrontacij severnokorejska režima. Hkrati je nemška vlada pozvala Pjongjang, naj se vrne k spoštovanju mednarodnih norm.
KOMENTARJI (308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.