Severna Koreja je danes zjutraj opravila napovedano izstrelitev rakete dolgega dosega. Vse kaže, da je bil poskus uspešen, saj je sporočila, da je uspešno namestila satelit v zemeljsko krožnico. Tudi ZDA so potrdile, da je bil v vesolje z Zemlje umeščen predmet.
To je že druga izstrelitev rakete dolgega dosega pod vodstvom novega voditelja države Kim Džong Una, ki je oblast prevzel po smrti očeta Kim Džong Ila decembra lani. Prvi poskus izstrelitve se je aprila letos končal klavrno, saj je raketa kmalu po vzletu razpadla.
Obsodbe z vsega sveta
Ob tej novici so na noge skočili tako Združeni narodi kot tudi ZDA. Te so izstrelitev rakete označile za "zelo provokativno" in opozorile, da bi dejanje lahko destabiliziralo regijo in dodatno osamilo Pjongjang. Izstrelitev je "še en primer vzorca neodgovornega ravnanja Severne Koreje", je zapisal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Tommy Vietor.
Japonska in ZDA so zahtevale zasedanje VS ZN. Predsedujoči v decembru, maroški veleposlanik Mohamed Lulički, je novinarjem povedal, da izstrelitev rakete obsojajo in bodo nadaljevali posvetovanja za odgovor na to jasno kršitev resolucij 1718 in 1874.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je obsodil izstrelitev in jo označil za "provokativno dejanje", ki bi lahko imelo negativne posledice za mir in stabilnost v regiji. Dejanje Pjongjanga je po njegovih besedah še toliko bolj obžalovanja vredno, ker kljubuje enotnim in odločnim pozivom mednarodne skupnosti.
Tudi Južna Koreja je obsodila izstrelitev rakete. Po besedah zunanjega ministra Kim Sung Hvana gre za očitno kršitev resolucij ZN, ki Pjongjangu prepovedujejo poskuse balističnih raket.
Kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo obžalovanje. "Obžalujemo izstrelitev, ki jo je Severna Koreja izvedla kljub veliki zaskrbljenosti mednarodne skupnosti," je izjavil tiskovni predstavnik Hong Lei.
Tudi Rusija je bila kritična do Severne Koreje. Izstrelitev je razlog za "globoko zaskrbljenost" in v nasprotju z resolucijami Varnostnega sveta ZN, so sporočili z zunanjega ministrstva v Moskvi.
Evropska unija pa bo zaradi izstrelitve rakete razmislila o novih sankcijah proti Severni Koreji, pa je napovedala zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton. Ob tem je pozvala Pjongjang, naj v celoti in brezpogojno izpolni resolucije ZN.
Tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je obsodil izstrelitev rakete. "To provokativno dejanje zaostruje napetosti v regiji in bi lahko dodatno destabiliziralo Korejski polotok," je poudaril. Pozval je Pjongjang, naj v celoti izpolni svoje obveznosti po mednarodnem pravu.
Pjongjang v svojih dejanjih ne vidi nič spornega in vztraja, da gre za poskus namestitve satelita v zemeljsko krožnico. Po drugi strani so ZDA prepričane, da gre za preizkus v vojaške namene. Severna Koreja naj bi imela nekaj jedrskih bomb, vendar jih še ni sposobna namestiti na rakete, ki bi lahko teoretično ogrozile ZDA ali širšo soseščino.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.