Vojaški patruljni čoln je potonil po eksploziji, ki je odjeknila v ladijskem trupu. Vojaške oblasti so sporočile, da so 58 mornarjev rešili, 46 pa jih še pogrešajo. Kot so še sporočili, ni nobenih znakov, da bi bila v incident vpletena Severna Koreja.
Ladja je namreč potonila ob zahodni obali razdeljenega polotoka, na območju, kjer je v preteklosti že večkrat prišlo do smrtonosnega obstreljevanja med sosedama. Predstavnik južnokorejske vojske je povedal, da se vojaški potapljači že pripravljajo, da raziščejo vzrok potopa ladje in poiščejo pogrešane mornarje.
Ladja, težka 1.200 ton, je bila na rutinskem 'obhodu', ko je začela toniti, je povedal kapitan Lee Ki-sik. Vojaški uradniki so povedali, da je eksplozija naredila luknjo na zadnjem delu trupa, kar je povzročilo izklop motorja in hitro potapljanje ladje. Številni mornarji so skočili v vodo, ostalim pa so na pomoč prišli helikopter in šest vojaških ladij ter dva reševalna čolna obalne straže. Na območju, kjer je ladja potonila, vojaki niso videli nobenih pripadnikov severnokorejske vojske, so sporočile oblasti in dodale, da je dosedanja preiskava pokazala, da Severna Koreja ni bila vpletena v incident, čeprav vzrok eksplozije še ni znan.
Tudi severnokorejske oblasti so sporočile, da njihova vojska ni bila udeležena v incident.
Incident se je zgodil v času napetosti med obema Korejama. Mednarodni pogovori, katerih cilj je bil končati severnokorejske jedrske komunistične ambicije, so se končali na mrtvi točki.
Severna in Južna Koreja sta uradno še vedno v vojni, saj se je 1950–53 korejska vojna končala le s premirjem. Od takrat sta se borili že v treh krvavih spopadih na Rumenem morju.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.