Severna Koreja je izstrelila raketo, ki je preletela sever Japonske. Letela je preko otoka Hokaido, nato pa padla v morje.
Severnokorejska vojska je sporočila, da so izstrelek lansirali nekaj pred šesto uro po lokalnem času iz izstrelišča v bližini Pjongjanga, kar je redkost, poudarja BBC. Po prvih analizah je letel več kot 2700 kilometrov in je padel v severni Tihi ocean 1180 kilometrov od japonske obale, potem ko je razpadel na tri dele.
Japonska rakete ni poskušala razstreliti, ker je razpadla že v zraku, so pa prebivalcem poslali varnostno opozorilo, naj poiščejo zavetje v kleteh. Oglasile so se tudi sirene.
Trump: Jasno in glasno smo sprejeli sporočilo Severne Koreje
Premier Šinzo Abe je potezo že označil za grožnjo njegovi državi ''brez primere'' oziroma najhujšo kršitev suverenosti države. Poklical je ameriškega predsednika Donalda Trumpa, s katerim sta se dogovorila za okrepitev pritiska na Pjongjang in da bosta k temu poskušala prepričati tudi mednarodno skupnost. Strinjala sta se tudi, da pomeni Severna Koreja "veliko in naraščajočo neposredno grožnjo ZDA, Japonski in Južni Koreji, kot tudi vsem državam na svetu," so sporočili iz Bele hiše.
Trump je Severno Korejo znova opozoril, da so odprte vse možnosti. "Grozeča in destabilizacijska dejanja samo še povečujejo izolacijo severnokorejskega režima v regiji in med vsemi državami v svetu. Vse možnosti so na mizi," so sporočili iz Bele hiše. Kot je še poudaril ameriški predsednik, je svet "jasno in glasno sprejel zadnje sporočilo Severne Koreje", ki je z izstrelitvijo rakete "pokazala zaničevanje svojih sosed, vseh članic ZN ter do minimalnih standardov sprejemljivega obnašanja v mednarodni skupnosti".
Nov incident prilil olje na ogenj
Provokacijo je bilo morda celo pričakovati. Na Hokaidu namreč ravno zdaj potekajo skupne vaje japonskih in ameriških sil. Južnokorejski predsednik Mun Jae In je ukazal, naj njihove sile pokažejo svojo moč in tako so začeli vaje bombardiranja. Štirje lovci so med vojaško vajo odvrgli osem bomb v severni provinci Gangwon.
Severna Koreja, ki je pretekle tedne zelo zaostrila odnos z ZDA, večkrat testira svoje rakete, a le redko rakete usmeri preko Japonske, navajajo tuji mediji. Seveda to nemudoma poostri že tako napete razmere zaradi grožnje, ki jo zaveznikom ZDA predstavlja Severna Koreja. BBC navaja, da je Severna Koreja pred tem nad Japonsko raketi izstrelila leta 1998 in 2009, a takrat so zagotovili, da je šlo za izstrelitve satelitov in ne orožja.
Nov incident bo znova prilil olje na ogenj napetim odnosom med Severno Korejo in ZDA. Pred tedni je grozila, da bo napadla ameriški otok Guam, Trump pa je državi zagrozil z ognjem in gnevom.
Države po vsem svetu obsodile izstrelitev
Severnokorejski veleposlanik Han Tae-song v nastopu na konferenci ZN o razorožitvi v Ženevi danes ni direktno omenil izstrelitve rakete, je pa nekaj ur po njej izpostavil pravico Severne Koreje do samoobrambe proti sovražnim namenom ZDA, ki so jih pokazala z udeležbo na skupnih vojaških vajah s Seulom.
"Južnokorejsko-ameriške vojaške vaje, ki potekajo v času napetosti na Korejskem polotoku kljub odločnim opozorilom Pjongjanga, niso nič drugega kot fanatično dejanje, ki priliva olje na ogenj," je dejal. "Zdaj ko so ZDA odprto pokazale svoje sovražne namene s sodelovanjem na teh vajah, ima moja država vso pravico, da odgovori z odločnimi protiukrepi v skladu s svojo pravico do samoobrambe," je dejal.
Izpostavil je, da bodo ZDA odgovorne za "katastrofalne posledice", do katerih bi lahko prišlo zaradi naraščanja napetosti na Korejskem polotoku. Soočen z obsodbami izstrelitve rakete s strani predstavnikov ZDA, EU, Japonske in Avstralije na konferenci, je Han še poudaril, da bo Pjongjang "še naprej krepil svoje obrambne zmogljivosti z jedrsko silo tako dolgo, dokler bodo ZDA ohranjale svojo jedrsko grožnjo in vojaške vaje".
Sicer pa obsodbe izstrelitve prihajajo z vsega sveta. O tem bo še danes na zahtevo Japonske in ZDA na izredni seji razpravljal Varnostni svet ZN.
"Vidimo tendenco k naraščanju napetosti in smo izredno zaskrbljeni zaradi razvoja dogodkov," je dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov. Ocenil je, da so pri "provokaciji Pjongjanga v novo izstrelitev" imele vlogo obsežne južnokorejsko-ameriške vojaške vaje, ki so se začele 21. avgusta. V dvotedenskih vajah sodeluje več deset tisoč vojakov, Pjongjang pa v njih vidi provokacijo in vajo za invazijo na Severno Korejo.
Tudi Kitajska, ki je opozorila, da so napetosti na Korejskem polotoku dosegle prelomno točko, je ocenila, da sta za naraščanje napetosti deloma krivi tudi ZDA in Južna Koreja. Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying je vse strani pozvala, naj se izogibajo provokacijam in ponovila poziv k dvojnemu moratoriju - Pjongjang k ustavitvi raketnih poskusov, ZDA in Južno Korejo pa k ustavitvi skupnih vojaških vaj. "Razmere so sedaj na prelomni točki v pristopu do krize. Hkrati pa je to tudi priložnost za obnovo mirovnih pogajanj," je dejala. Vpletene strani je pozvala k vzdržanosti od provokacij in naj ne prispevajo k stopnjevanju napetosti na polotoku. Opozorila je, da ZDA in Južna Koreja "stalno izvajata skupne vojaške vaje, s katerimi izvajata vojaški pritisk na Severno Korejo". Državi je vprašala, ali menita, da so kaj bliže mirni rešitvi vprašanja. "Dejstva so dokazala, da pritiski in sankcije v bistvu ne morejo rešiti vprašanja," je dodala. "Edini način za njegovo rešitev je nasloviti varnostne skrbi vseh strani z dialogom. To je edini način za končanje začaranega kroga jedrskih poskusov in vojaških vaj," je izpostavila.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je pozvala Pjongjang, naj se v prihodnje vzdrži novih provokacij, izstrelitev rakete pa označila za novo kršitev mednarodnih obveznosti ter resno grožnjo regionalnemu in mednarodnemu miru in varnosti. "Severna Koreja mora nemudoma, v celoti in brezpogojno ravnati v skladu z zavezami iz resolucij VS ZN ter se vzdržati nadaljnjih provokacij, ki bi lahko povečale regionalne in globalne napetosti," je zapisala v izjavi. Izrazila je še polno podporo Japonski in njenim prebivalcem pred to neposredno grožnjo.
Tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je v izjavi za javnost menil, da izstrelitev rakete "spodkopava regionalno varnost in stabilnost zet prizadevanja za dialog". Pjongjang je tudi pozval, naj polno izpolnjuje mednarodne obveznosti in si prizadeva za ponovno odprtje komunikacijskih kanalov. Zatrdil je, da je v tesnem stiku z vsemi vpletenimi stranmi.
Južnokorejski predsednik Mun Jae-in je po izstrelitvi rakete ukazal prikaz "vseobsegajočih" vojaških zmogljivosti Seula v primeru napada. Štirje lovci so nato med vojaško vajo odvrgli osem bomb v severni provinci Gangwon.
Japonsko podpira tudi Avstralija. Zunanja ministrica Julie Bishop je izstrelitev rakete označila kot resno eskalacijo severnokorejskega provokativnega vedenja in kršitev vrste resolucij Varnostnega sveta ZN. Premier Malcolm Turnbull je prav tako obsodil izstrelitev rakete in Kitajsko pozval, naj preko gospodarskega pritiska Severno Korejo "spravi k pameti brez vojaške akcije".
Najnovejšo izstrelitev severnokorejske rakete je obsodila tudi Slovenija. Slovensko zunanje ministrstvo je na družbenem omrežju Twitter tudi zapisalo, da podpira izredno zasedanje VS ZN.
KOMENTARJI (464)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.