Severna Koreja je zagrozila z novimi "obrambnimi ukrepi", če bi Varnostni svet Združenih narodov proti njej uvedel sankcije zaradi nedavnega jedrskega poskusa. VS ZN medtem nadaljuje pogovore o predlogu resolucije v odgovor na drugi jedrski poskus Severne Koreje.
Severna Koreja opozarja, da ne bo priznala nobene resolucije VS ZN, dokler se ta ne opraviči za obsodbo severnokorejske izstrelitve rakete dolgega dosega 5. aprila. "Kakršno koli sovražno dejanje VS ZN je enakovredno uničenju prekinitve ognja," je glede premirja iz leta 1953, s katerim je bila končana korejska vojna, še dejalo zunanje ministrstvo v Pjongjangu. Da se premirju ne čuti več zavezana, je Severna Koreja sporočila že po torkovi odločitvi Seula, da pristopi k pobudi za ustavitev širjenja orožja za množično uničevanje (PSI). Svoji južni sosedi je Severna Koreja tudi zagrozila z vojaškim odgovorom.
Po teh grožnjah so skupne sile Južne Koreje in ZDA povišale stopnjo pripravljenosti, a kot je danes povedal ameriški obrambni sekretar Robert Gates, ZDA zaenkrat ne vidijo razloga za to, da bi okrepile prisotnost svojih sil v Južni Koreji. "Ničesar ne vem o kakršnih koli vojaških premikih v Severni Koreji, vsaj ne o ničemer, kar bi bilo drugače od običajnega," je na poti na varnostno konferenco v Singapurju danes dejal Gates. Če bi Severna Koreja storila "kaj prenagljenega in vojaško izjemno izzivalnega", pa imajo ZDA že sedaj "moč, da se s tem soočijo", je še dejal Gates. ZDA imajo sicer trenutno v Južni Koreji okoli 28.500 svojih vojakov.
Poleg jedrskega poskusa je Severna Koreja v zadnjih dneh izvedla tudi več preizkusov raket kratkega dosega – v ponedeljek je izstrelila dve raketi, v torek pa še tri. Danes pa južnokorejska tiskovna agencija Yonhap poroča o izstrelitvi še ene rakete kratkega dosega z vzhodne obale Severne Koreje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.