Severna Koreja je objavila izjavo, v kateri trdi, da"elementi ameriške administracije" ne spoštujejo dialoga, ki sta ga vzpostavila ameriški predsednik Donald Trump in severnokorejski voditelj Kim Džong Un na junijskem vrhu v Singapurju. Ameriške diplomate in visoke predstavnike Trumpove administracije pa obtožujejo, da delujejo v nasprotju z namerami predsednika Trumpa, piše CNN.
Pjongjang trdi, da so v skladu z dogovorom v Singapurju oziroma skupno izjavo sprejeli ukrepe, kot je vrnitev posmrtnih ostankov ameriških vojakov, ki so padli v času korejske vojne ter prekinitev jedrskih preizkusov. Na drugi strani pa so se ZDA po njihovih besedah "odzvale na njihova pričakovanja s spodbujanjem mednarodnih sankcij in pritiska," trdijo v Pjongjangu.
Združene države Amerike namreč, kljub vrhu v Singapurju in lepim besedam, vztrajajo pri ohranitvi diplomatskega in gospodarskega pritiska na Pjongjang.
Severna Koreja trdi tudi, da ne more priti do nikakršnega napredka v smeri denuklearizacije polotoka, če bodo ZDA še naprej sledile "zastarelim scenarijem", za katere v Pjongjangu pravijo, da so jim sledile že prejšnje ameriške administracije, njihovi poskusi pa so spodleteli, poroča BBC.
Izjavo zelo očitno ni naperjena proti predsedniku Trumpu temveč omenja dele njegove administracije in ameriške diplomate.
Bo prišlo do denuklearizacije korejskega polotoka?
Na junijskem vrhu v Singapurju sta voditelja Severne Koreja in Združenih držav Amerike sicer podpisala skupno izjavo, v kateri sta se zavzela za odpravo severnokorejskega jedrskega orožja in denuklearizacijo polotoka, a podrobnosti, kako bodo dosegli uveljavitev zavez, ter kaj točno za obe strani pomeni 'denuklearizacija', ostajajo nedorečene.
Le nekaj dni nazaj je Organizacija združenih narodov objavila poročilo neodvisnih strokovnjakov, ki nadzirajo uresničevanje sankcij ZN proti Pjongjangu. V njem ugotavljajo, da Severna Koreja ni ustavila svojega jedrskega in raketnega programa, s čimer krši resolucijo Združenih narodov, kaže pa tudi, da se je Pjongjang letos zatekel k obsežnemu povečanju nezakonitega prenosa naftnih proizvodov na morju z ladje na ladjo, kot tudi premoga, in da skuša v tujini prodati orožje.
ZDA pozivajo k ohranitvi sankcij
Opozorilo iz Pjongjanga prihaja le nekaj dni zatem, ko je severnokorejski zunanji minister Ri Yong-ho na srečanju z ameriškim kolegom Mikeom Pompeom obtožil ZDA, da kljub "dobrohotnim ukrepom" Pjongjanga še glasneje pozivajo k ohranitvi sankcij.
Ameriški svetovalec za nacionalno varnost John Bolton je v začetku tedna dejal, da se Severna Koreja ne drži sklenjenega dogovora, medtem ko je veleposlanica ZDA pri OZN, Nikki Haley, dejala, da Washington "ni pripravljen čakati prav dolgo" na Sever.
Severnokorejski zunanji minister je sicer trenutno v Iranu, kjer ga je predsednik Hassan Rouhani opozoril, da ZDA niso zaupanja vredne. S tem se je navezoval na iranski jedrski sporazum, ki ga je Bela hiša sklenila v času Obamove administracije, Trump pa je od njega odstopil. "Ker vemo, da se ZDA ne bodo odpovedale sovražni politiki proti nam, bomo ohranili svoje jedrsko znanje," Rija navajajo lokalni mediji.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.