Črni skrinjici z malezijskega letala, ki je minuli četrtek strmoglavilo na vzhodu Ukrajine, sta ponoči romali iz rok malezijskih v roke nizozemskih strokovnjakov, ti pa so jih nato danes zjutraj predali naprej britanskim preiskovalcem letalskih nesreč. Podatke iz skrinjic bodo namreč najprej pridobili v laboratoriju v Farnboroughu na jugu Anglije.
Da bodo informacije iz skrinjic pregledali britanski strokovnjaki, je med drugim na Twitterju potrdil britanski premier David Cameron. Za to so Britance zaprosile nizozemske oblasti, oni pa so pristali, je pojasnil. Kasneje so z zunanjega ministrstva v Londonu sporočili, da sta skrinjici že prispeli na vojaško letališče v Farnboroughu.
V britanski podružnici za preiskovanje letalskih nesreč AAIB v Farnboroughu bodo prenesli podatke iz črnih skrinjic na računalnike. Te podatke bodo nato posredovali ukrajinskim in nizozemskim strokovnjakom, ki jih bodo podrobno analizirali. Kot upajo, bodo tako dokončno razjasnili vse okoliščine zadnjih ur in predvsem vzrok tragičnega konca leta MH17.
Skrinjici so na prizorišču tragedije našli proruski uporniki. Sprva se je ugibalo, ali bodo uporniki skrinjici sploh predali nizozemskim oblastem, saj bi le-ti lahko skrinjici zadržali, da bi ovirali preiskavo oziroma prekrili morebitne dokaze, ki bi potrdili, da so letalo (po nesreči ali ne) sestrelili uporniki. V torek so uporniki, tudi zaradi pritiskov mednarodne skupnosti, skrinjici predali malezijskim preiskovalcem, ti pa so skrinjici predali naprej nizozemskim oblastem. Zdaj sta skrinjici, za katere preiskovalci tragične nesreče, v kateri je umrlo 298 ljudi, upajo, da bosta dali odgovor na vprašanje, ali je bilo letalo sestreljeno in kdo ga je sestrelil, že v rokah angleških strokovnjakov, ki bodo analizirali podatke.
Kaj sploh sta črni skrinjici?
Ta ključni del opreme letala je sestavljen iz dveh delov oziroma dveh skrinjic, ki nista črne barve, kar bi lahko sklepali iz imena, pač pa sta prodorno oranžne, da jih je lažje opaziti in najti. Prva skrinjica vsebuje podatke o letu in tehničnih podatkih letala. Notri je snemalnik, ki snema podatke o času, višini, hitrosti in smeri leta, prav tako pa vsebuje še vsaj ducat drugih, prav tako pomembnih podatkov. Druga skrinjica vsebuje snemalnik, ki snema pogovore oziroma dogajanje v pilotski kabini. Prav slednja bi lahko razkrila, ali je imelo letalo kakšne težave oziroma ali sta pilota pred strmoglavljenjem opazila kakšno posebno dogajanje.
Skrinjici sta shranjeni na različnih koncih letala in sta zelo odporni. Prevlečeni sta s titanom, ki je izredno odporen in vzdržljiv material. Vzdržita neverjetno vročino. Eno uro lahko zdržita na neverjetni temperaturi 1110 stopinj Celzija, 10 ur pa na temperaturi 260 stopinj Celzija. Prav tako sta stestirani in pripravljeni, da vzdržita neverjetne udarce.
V letalstvu so v splošni uporabi vse od 60. let, večina črnih skrinjic pa je sposobna snemati tudi do 25 ur pogovorov. V vseh letalskih nesrečah, ki so se zgodile v zadnjih 50 letih, le v 17 primerih niso našli črne skrinjice oziroma je bila njena vsebina neuporabna. Od tega v devetih primerih vzrok nesreče ni bil pojasnjen.
Zadnje letalo, ki je uvrščeno na seznam teh 17 letalskih nesreč, je let MH370. Letalo je izginilo 8. marca letos, kljub obsežnim iskalnim akcijam, ki še vedno trajajo, pa črnih skrinjic v prvem mesecu dni, ko še oddajata signal, da jih je lažje izslediti, niso našli. Črne skrinjice letal, ki sta se zaleteli v newyorška dvojčka 11. septembra 2001, so prav tako izgubljene. Še vedno niso našli črnih skrinjic letala Siberia Airlines, ki so ga 4. oktobra 2001 ukrajinski vojaki sestrelili nad Črnim morjem. V nesreči je umrlo 66 potnikov in 12 članov posadke. Ukrajina je po tragediji sporočila, da je njihova vojska med vajo po nesreči zadela rusko potniško letalo.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.