Zimbabvejska opozicijska stranka Gibanje za demokratične spremembe (MDC) je sporočila, da bodo s predsednikom Robertom Mugabejem, ki je na oblasti že od leta 1980, sestavili vlado narodne enotnosti. Mnogi upajo, da bo to prekinilo nevzdržne razmere, v katerih se je znašla nekoč ena od najuspešnejših afriških držav.
Predsednik stranke MDC Morgan Tsvangirai, ki bo zasedel ministrski stolček, je odločen. "Sprejeli smo odločitev in gremo v vlado.“
Odločitev bo okrepila upanje za rešitev države iz krempljev popolnega ekonomskega kolapsa in resne humanitarne krize. Več kot tri tisoč ljudi je zaradi kolere umrlo, nad 60 tisoč pa je okuženih. Več kot polovica prebivalstva trpi hudo pomanjkanje hrane.
Zimbabvejci že dolgo čakajo na vodstvo, ki bi se znalo spopasti tudi z najvišjo stopnjo inflacije na svetu in pomanjkanjem tujih valut. Mugabe je sicer pred dnevi dovolil poslovanje v tujih valutah, saj upa, da bi ta ukrep lahko pozitivno vplival na katastrofalno stanje ekonomije. Letna inflacija naj bi dosegla 231 milijonov odstotkov, pred tedni pa so oblasti napovedale, da bodo v obtok dale bankovec za sto bilijonov dolarjev. Po ocenah nekaterih poznavalcev naj bi se cene življenjskih potrebščin vsak dan podvojile.
Milijoni so pred tem zbežali v sosednje države.
Strokovnjaki trdijo, da bo pomoč zahoda pri sestavi in delovanju nove vlade ključnega pomena za reševanje države. „Brez podpore teh vlad bo dogovor o spremembi razmer v Zimbabveju nemogoče doseči,“ je prepričan krizni analitik Mike Davis iz Eurasia Group.
Čakanje v vrsti za pokop
"Ko v drugih državah vidiš dolge vrste, veš, da ljudje čakajo pred kinom ali stadionom. Pri nas pa ljudje čakajo v vrstah pred pokopališči, da lahko pokopljejo svoje ljubljene, ki jih je ubila kolera,“ je dejal eden od prebivalcev Harareja. Brez tekoče vode je že več kot leto dni. Edino zajetje je zgradila ena od humanitarnih organizacij, vendar pa ljudje noč in dan čakajo, da bodo prišli do nje. Prebivalci so si tako sami izkopali improvizirane vodnjake, v katerih pa je vodo okužila kanalizacija. To pa je idealno gojišče za bakterije, ki okuženega lahko celo ubijejo.
Bruhanje in drisko, ki ju povzroča kolera, bi sicer lahko ozdravili zgolj z antibiotiki in rehidracijo, vendar pa je država v tako kritičnem stanju, da je še milo izjemno težko dobiti. Osrednja bolnišnica v prestolnici je že nekaj časa zaprta, zdravnikov in medicinskih sester pa je premalo. Primanjkuje jim opreme in celo čiste vode, zato paciente prosijo, naj jo prinesejo s sabo.
Veliko analitikov za takšne razmere obtožuje Mugabeja, saj naj bi denar za zdravila in zdravniške plače namenjal za nakupe orožja.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.