"Niti Göring in Hess nista imeli takšnih težav. To sodišče je hujše od nürnberškega sodišča," je rekel Šešelj, ki trdi, da bi morali v Nürnbergu zaradi bombardiranja Nemčije in Japonske soditi tudi ZDA in Veliki Britaniji. Da bi popravili to napako, so po Šešljevem mnenju v Haagu 80 let kasneje obsodili 80 odstotkov Srbov in 20 odstotkov državljanov drugih držav. Dejal je še, da ga sodba ne zanima, sodnikom pa je sporočil: "Vaši sodbi se bodo ljudje verjetno smejali. Proti meni ni nobenih dokazov."
Sklepni govor tožilstva, ki je zanj zahtevalo 28 let zapora zaradi zločinov nad nesrbskim prebivalstvom v BiH, na Hrvaškem in v Vojvodini, je 57-letni vodja srbskih radikalcev označil za "kup nepovezanih stavkov in neumnosti".
Kljub slabemu zdravstvenemu stanju Šešelj ni bil prizanesljiv niti do oblasti v Beogradu. Označil jih je za "izdajalski, kvizlinški režim" in dodal, da so obtožnico proti njemu vložili zato, da bi se ga znebili iz srbskega političnega življenja, njegovo stranko pa uničili. Kot dokaz za to je znova navajal nekdanjo glavno tožilko haaškega sodišča Carlo Del Ponte, ki je v svoji knjigi napisala, da ji je srbski premier Zoran Đinđić domnevno naročil: "Odpeljite Šešlja in ga ne vračajte."
Šešelj, ki se lahko pohvali s tem, da je že pri 25 letih doktoriral iz prava, ima tudi svoj pogled na zločine v Srebrenici. Po njegovem so poboje zrežirale zahodne sile, s čimer so dobile povod za bombardiranje Srbije.
Obtožnica Šešlja bremeni "sovražnega govora in propagande sovraštva", načrtovanja, ukazovanja in spodbujanja pri načrtovanju ali izvrševanju pregona Hrvatov, Bošnjakov in drugih nesrbskih civilistov v okviru združenega zločinskega dejanja, katerega cilj je bila vzpostavitev Velike Srbije. Obtožen je, da je v okviru tega cilja novačil prostovoljce Srbske radikalne stranke, jih indoktriniral s sovraštvom do Nesrbov, organiziral ter poslal na bojišča.
Šešelj, ki mu v Haagu sodijo od novembra 2007, je v haaških zaporih od svoje predaje sodišču leta 2003. Od takrat je bil zaradi nespoštovanja sodišča, ker je v svojih knjigah objavljal podatke o zaščitenih pričah, obsojen že dvakrat – na 15 in 18 mesecev zapora, eno sojenje pa še poteka.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.