Potem ko je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije zaradi bolezni zanj odredilo začasno izpustitev, je voditelj Srbske radikalne stranke Vojislav Šešelj danes prispel v Srbijo. V domovino se je vrnil z rednim letom, na letalu pa je bil v središču pozornosti. Bil je zelo sproščen, pil je sladkano kavo in jedel čokolado ter se šalil s stevardesami. Nekateri so se želeli z njim tudi fotografirati in željo jim je z veseljem izpolnil.
Na letališču so ga pričakali svojci, prišli pa so tudi njegovi podporniki. Svojemu voditelju so pripravili velik sprejem, s številnimi transparenti z napisi podpore, njegovimi portreti in zastavami stranke in Srbije. To sicer ni bil glavni sprejem, saj je podpredsednik Srbske radikalne stranke Zoran Krasić napovedal, da bodo v soboto na Trgu republike pripravili veliko zborovanje, na katerem bo spregovoril tudi Šešelj.
Ta je nato s terase sedeža njegove Srbske radikalne stranke (SRS) v Zemunu več tisoč pristašem dejal, da ga je haaško sodišče brutalno vrglo iz pripora, ker so se ga hoteli "čim prej znebiti". Haaško sodišče, ki ga sam sicer ne priznava, je označil za "ranjeno globalno zver, ki še naprej uničuje življenja srbskih političnih in vojaških voditeljev". Oblasti v Beogradu je obtožil, da ne pomagajo srbskim obtožencem v Haagu, ki jim po njegovih besedah sodijo samo zato, ker so branili svojo domovino.
"Rekli so mi, da so me začasno izpustili na prostost, to začasno pa bo trajalo, dokler ne bomo strmoglavili z oblasti Tomislava Nikolića in Aleksandra Vučića, naša odpadnika in izdajalca, ki sta se odrekla ideologijo srbskega nacionalizma in postala služabnika zahodnih sil," je dejal. Govor je končal z "Živela velika Srbija" in se vrnil v stavbo.
Na šešljev prihod se je že odzval tudi Vučić, ki mu je zaželel veliko zdravja. Ob Šešljevi napovedi, da se namerava politično aktivirati, pa mu je zaželel veliko sreče. Tako Vučić kot tudi Nikolić sta bila nekdaj v ožjem krogu Šešljevih zaupnikov, dokler se leta 2003 ni predal haaškemu sodišču. Kasneje pa je veliko njegovih privržencev zapustilo radikalno stranko in se pridružilo danes vladajoči Srbski napredni stranki, ki sta jo leta 2012 ustanovila Nikolić in Vučić.
'Zločinci so na svobodi'
Manj zadovoljne s prihodom glavnega srbskega radikalca pa so žrtve vojne v Bosni in Hercegovini, "Ni pravice. Zločinci so na svobodi. Nikogar ne zanimajo žrtve, samo zločinci," so v sporočilu za javnost zapisali predstavniki enajstih združenj žrtev vojne v BiH.
"Z izpustitvijo Šešlja na prostost žrtve genocida ugotavljamo, da so Evropa in svet poskrbeli, da naredijo projekt za vojno v BiH, zdaj pa načrt, kako bodo osvobodili zločince," je dejala predsednica Združenja mater Srebrenice Munira Subašić. Po njenih besedah naj bi bil kmalu iz zapora izpuščen tudi bivši general bosanskih Srbov Zdravko Tolimir, čeprav je bil obsojen na dosmrtno zaporno kazen za genocid. Predsednik Združenja žrtev in prič Murat Tahirović je ob tem dodal, da so haaškemu sodišču napisali pismo, v katerem ga želijo opozoriti, "da gre po poti, ki ne prinaša pravice žrtvam".
Haaško sodišče je odločitev o začasni izpustitvi sporočilo prejšnji teden, potem ko je srbska vlada zagotovila, da je načeloma pripravljena jamčiti, da Šešelj ne bo prišel v stik s svojimi žrtvami ali pričami haaškega tožilstva. Za začasno izpustitev se je odločilo zaradi resnega poslabšanja zdravja Šešlja. Meni, da mu bodo s tem omogočili oskrbo v najbolj ustreznem okolju, pri tem pa tudi zagotovili varnost prič in celotnega sodnega procesa.
Šešelj je v haaškem priporu od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, a še zdaj ni jasno, kdaj bo znana sodba. Obtožen je vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993. Tožilstvo zanj zahteva 28 let zapora. Šešelj vztraja, da ni kriv.
Šešljevo zdravje se je medtem občutno poslabšalo. Pri 60-letniku naj bi odkrili metastaze na jetrih, potem ko je bil konec lanskega leta operiran zaradi raka na debelem črevesu.
Šešelj je doslej tretji haaški obtoženec, ki so ga začasno izpustili iz zdravstvenih razlogov. Ostala dva sta kmalu po izpustitvi umrla.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.